Močení malého množství moči

Oligurie

Zdravý člověk s průměrnou hmotností vymočí za den asi 1500 ml tekutiny. Jestliže ledviny vytvářejí méně než půl litru moči za den, ačkoliv příjem tekutin je běžný, je na vině pravděpodobně snížená funkce ledvin a tento stav nazýváme jako oligurii.

V těžších případech může nastat dokonce anurie, při níž neprodukují ledviny vůbec žádnou moč, respektive její objem je za den maximálně 100 ml. To může signalizovat vážné ledvinové onemocnění, ale také nedostatečnou prokrvenost ledvin způsobenou oběhovým selháním při šoku či selhání srdce.

Obdobně se projevují také problémy s odtokem moči. Jestliže je odtok znemožněn a tento stav není včas léčen, může dojít až k ledvinovému poškození. Odtok moči může být znemožněn močovými kameny v močovodech, zbytnělou prostatou či zúženou močovou trubicí vlivem zánětu.

Pokud je kapacita močového měchýře snížena, zůstává produkované množství moči stejné, ale postižený jedinec musí častěji chodit na toaletu. Za tento stav může také zbytnělá prostata, ale i hyperaktivní močový měchýř. V tom případě lze doporučit návštěvu urologa, který vám pomůže obtíže vyřešit.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události