Mastné vlasy

Součástí vlasových kořínků jsou i mazové žlázky, které mají na starosti vytváření mazu. Ten naše vlasy potřebují, neboť je chrání před škodlivinami z vnějšího prostředí. Produkce mazu je vždy individuální, a proto i mastné vlasy postihují někoho více, jiného méně. Obecně lze říci, že citlivější jsou na ně světlovlasé osoby s rovnými vlasy. Je to proto, že světlejší vlasy bývají zároveň i jemnější, navíc mastný vzhled se snadněji tvoří u rovných vlasů. A tak kudrnaté vlasy, jejichž mazové žlázy jsou stejně výkonné, nikdy nepůsobí tolik mastně.

Za aktivitou mazových žlázek stojí mužské hormony androgeny, avšak u žen se vyskytují v menší míře také, neboť je produkují nadledvinky. Ve stresových situacích jejich množství stoupá, a tak můžeme podle mastných vlasů rozpoznat i psychický stav jedince.

Na mastné vlasy je nutné používat vhodný šampon, ačkoliv výsledný efekt může být u každého trochu jiný i v případě používání stejného šamponu. Zde více než kde jinde navíc platí, že vyšší pořizovací cena nemusí být rozhodně úměrná požadovanému výsledku. Nejlepší je tak koupi šamponu prodiskutovat s lékárníkem. Při každém mytí vlasů aplikujeme šampon dvakrát a s jeho pomocí pořádně promasírujeme pokožku. Následně řádně opláchneme, neboť šampon nesmí zůstat ve vlasech. Jakmile jsou vlasy suché, dotýkáme se jich co nejméně, neboť tím se také mastí. Možná vás to překvapí, ale za vyšší produkcí mazu stojí rovněž kondicionéry, balzámy, gely i laky na vlasy.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události