Mastná pleť

Mastná pokožka

Na vině jsou v případě mastné pleti hormonální změny, a proto jí nejčastěji trpí především mladí lidé. Tato problematická pleť je úzce spojena se zvýšenou tvorbou kožního mazu i černých teček, stejně jako se zánětlivými ložisky akné. U mastné pleti hrají roli i dědičné dispozice, stejně jako hormony a vnější vlivy. Kvůli hormonálním výkyvům mohou trpět i těhotné ženy, dále může problematická pleť záviset na menstruačním cyklu či míře stresu. Nutný je také pečlivý výběr kosmetiky či léků. Zcela nevhodná jsou pak mýdla s vysokým pH, která odmaštěním pokožky akorát vyvolají podráždění a následně i zvýšenou tvorbu mazu.

Jestliže vás trápí mastná pleť, doporučujeme vám používat kvůli hydrataci nemastné krémy, díky kterým bude mít vaše pokožka dostatek vody a nebude se lesknout. Nejlepší prevencí akné pak je pravidelné čištění pleti za pomoci vhodných kosmetických přípravků. Vždy je nutné vybírat takovou kosmetiku, která pleť sice odmastí, ale zároveň ji nevyprovokuje k podráždění a následně i zvýšené tvorbě mazu.

V případě, že akné a zánětlivá ložiska způsobují jedinci dokonce jizvy, je nezbytně nutná návštěva kožního specialisty. Ten doporučí antibiotika eliminující bakterie v pórech či celkovou hormonální léčbu. Ta je vhodná zejména v těch případech, kdy akné vytváří rozsáhlá vřídková ložiska a následně i jizvy. Pleť ovlivňuje také naše životospráva.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Dan8. 8. 2017 15:39:11
Ano, životospráva ovlivňuje mastnotu pleti. Sám vidím, že tělo tak někdy reaguje výrazně. Ohledně akné bych rád uvedl, že bývá potřeba najít i jinou příčinu, proč se vám akné tvoří, nestačí pouze ošetřovat vnější pleť. Mně až takovéto informace pomohly při akné více: AkneAkne.cz

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události