Malinový jazyk

Jahodový nebo malinový jazyk vzniká odlupováním bílého povlaku a vystoupnutím červených papil a poznáme podle něj spálu. Bílé odumřelé buňky, které bojovaly s infekcí, se zachytily na povrchu jazyka. Tímto dětským onemocněním trpí především naši nejmenší předškolního věku a kromě malinového jazyka poznáme spálu také podle těžkého polykání, vyrážky po celém těle, vysoké teploty, schvácenosti a odmítání potravy kvůli zduření mandlí.

Během několika málo dní se na povrchu jazyka utvoří bílý povlak, jenž se začne postupně odlupovat, a následně se objeví tzv. malinový či jahodový jazyk. Na bílém jazyku se totiž objevují červené papily, připomínající jahodová zrníčka. Jestliže uvedené příznaky pozorujeme na dítěti, je nutná konzultace s dětským lékařem. Kvůli riziku šíření infekce zúžíme kontakt dítěte s ostatními osobami.

Zatímco virová onemocnění můžeme léčit doma svépomocí, na choroby bakteriálního původu zabírají většinou jen antibiotika. Proto se obrátíme na lékaře, který provede sedimentační a mikrobiologická vyšetření a doporučí další postup.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události