Malátnost

Při malátnosti dochází k útlumu mozku, či dokonce celého organismu a příčin může být celá řada. Postižený jedinec má problémy se koncentrovat při pozorování nebo jemných pohybech, potřebuje odpočívat i po běžných a nezatěžujících aktivitách a dělá mu problém udržet se vzpřímeně na nohou. Mezi nejčastější příčiny patří nedodržování pitného režimu, což se projevuje i bolestí hlavy. Problémy odezní po zavodnění organismu. Jako doprovodný symptom se může malátnost vyskytovat i při horečce či zvýšené teplotě, jež mají na vině různé choroby.

Malátnost sama o sobě nic neznačí, ale jestliže ji pociťujeme i při dostatečném množství spánku a konzumaci dostatečného množství tekutin, je nutné se na malátnost zaměřit, a to i s pomocí lékaře. Může totiž signalizovat nesprávnou funkci žlázy produkující hormony, obtíže v centrální nervové soustavě, poškození mozkových center vinou útlaku rozšířené cévy, ale rovněž nádorová onemocnění v mozku či částečné odumření tkáně po mozkové mrtvici.

Vyskytuje-li se u nás spíše výjimečně spolu s bolestí hlavy či únavou, ideální je si jít lehnout a hodně pít. Na lékaře se obracíme až ve chvíli, kdy se malátnou objevuje opakovaně. Praktický doktor nám může doporučit i vyšetření dalších lékařů, například neurologa.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události