Vlasy, zvláště ty delší, jsou citlivé na vnější i vnitřní poškození. Z těch vnějších může lámání a vysušování způsobit pravidelné fénování, kartáčování i barvení vlasů, a proto je nutné používat přípravky zaměřené na vlasovou výživu. Vnitřní poškození pak zapříčiňuje nedostatek živin, vitaminů či minerálů. Pro náš organismus jsou totiž vlasy méně potřebné než jiné části těla a orgány, takže je tělo snadněji „obětuje“. Podobně je tomu i u nehtů. Vlasy vyrůstají z vlasové pokožky, a pokud je poškozena i pokožka, budou mít problémy rovněž vlasy.
Pro syntézu kolagenu je potřeba našim vlasům dodávat vitamin C, zatímco vitamin A potřebují zase kvůli správné funkci mazových žlázek i celkové kondici vlasů. Vitamin B působí na obnovu tkání a vitamin E zajišťuje vyživování pokožky. Za lámání vlasů pak může kromě nedostatku těchto vitaminů i kouření či stres. Toxiny z metabolismu se totiž ukládají právě tady, kde mohou tělu co nejméně uškodit.
Pokud lámání vlasů či nehtů doprovázejí další metabolické příznaky, signalizuje to poruchu štítné žlázy. Pro zdravé a krásné vlasy je tak nutný nejenom příjem vitaminů, ale rovněž i konzultace s kadeřníkem, který nám poradí přípravky vhodné pro naše vlasy. Ty se většinou aplikují přímo na ně.
Doprovázejí-li lámání vlasů i další symptomy, obrátíme se na praktického doktora, který může odhalit další příčiny tohoto stavu.