Lámavé nehty

Drolivé nehty

Ačkoliv nám to tak pravděpodobně nepřijde, nehty nejsou nic jiného než deriváty kůže. A proto pro ně platí stejná pravidla. Co neprospívá kůži, neprospívá ani nehtům, jestliže není kůže v pořádku, nejsou v pořádku ani naše nehty.

Za lámavé a třepivé nehty může nedostatek minerálů a vitaminů, jako vitamin A, hořčík, křemík či zinek. Proto je nutné tyto látky našemu tělu dodat, a to buď formou tablet, nebo zařazením těch potravin do jídelníčku, které je obsahují. Tak například ryby, vnitřnosti a mléčné výrobky obsahují vitamin A, který najdeme i v mrkvi ve formě karotenu. Za suché a lámavé nehty může v některých případech také pokožka vysušená používáním nevhodného mýdla, čisticích prostředků či přípravků na mytí nádobí. Proto je důležité o naše ruce pečovat a aplikovat mastné krémy, díky kterým bude naše pokožka i nehty pružnější. Vhodné jsou rovněž i přípravky s močovinou, které však nejsou volně prodejné a předepsat vám je může pouze lékař.

Výjimečně se nehty třepí a lámou v důsledku poruchy funkce štítné žlázy, při níž jsou nehty i kůže suché. Toto onemocnění se však projevuje i dalšími příznaky. V případě, že dodáte tělu vitaminy a minerály i používáte mastné krémy, ale nehty jsou stále lámavé a třepivé, se obraťte na dermatologa.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události