Kýchání

Tento reflex vyvolává podráždění receptorů nosní sliznice za účelem zachování průchodnosti nosní dutiny. Receptory může podráždit hlen i částečky prachu nebo alergenů, nastává mohutný nádech a silný výdech, při němž dojde k uvolnění sliznice. Kýchnutí bývá doprovázeno sekrecí z nosu.

Ve zvýšené míře se objevuje při rýmě, a to té klasické infekční, kterou způsobují respirační viry, ale i při senné, vyvolané alergií. Na nosní sliznici se může objevit otok a při několikátém kýchnutí za sebou hrozí narušení cévky, čímž dojde ke krvácení z nosu. Zastavíme ho ručníkem namočeným ve studené vodě, který položíme na zátylek, a předklonem hlavy.

Léčba

Na rýmu použijeme nosní spreje či kapky, které nám doporučí náš lékárník. Pokud v nás však tyto léky vyvolávají kýchání ještě více, je nutné se o nich poradit s praktikem a vyměnit je. U nosních sprejů a kapek je potřeba si dát velký pozor a užívat je maximálně týden v kuse, opravdu jen tehdy, když máte rýmu. Tyto látky jsou totiž vysoce návykové a část naší populace je na nich dokonce závislá.

V případě, že vám ani kapky či spreje příliš nepomohly, a naopak vyvolaly častější kýchání, je přestaňte úplně používat. Rýma odezní po čase (zhruba do 7 dní) sama. Velmi intenzivně se kýchání projevuje při alergické rýmě. Omezit ho mohou nosní spreje s kortikoidy či tablety jako Zyrtec, Zodac, Xyzal a další. Tato antihistaminika vám předepíše alergolog.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události