Tento reflex vyvolává podráždění receptorů nosní sliznice za účelem zachování průchodnosti nosní dutiny. Receptory může podráždit hlen i částečky prachu nebo alergenů, nastává mohutný nádech a silný výdech, při němž dojde k uvolnění sliznice. Kýchnutí bývá doprovázeno sekrecí z nosu.
Ve zvýšené míře se objevuje při rýmě, a to té klasické infekční, kterou způsobují respirační viry, ale i při senné, vyvolané alergií. Na nosní sliznici se může objevit otok a při několikátém kýchnutí za sebou hrozí narušení cévky, čímž dojde ke krvácení z nosu. Zastavíme ho ručníkem namočeným ve studené vodě, který položíme na zátylek, a předklonem hlavy.
Léčba
Na rýmu použijeme nosní spreje či kapky, které nám doporučí náš lékárník. Pokud v nás však tyto léky vyvolávají kýchání ještě více, je nutné se o nich poradit s praktikem a vyměnit je. U nosních sprejů a kapek je potřeba si dát velký pozor a užívat je maximálně týden v kuse, opravdu jen tehdy, když máte rýmu. Tyto látky jsou totiž vysoce návykové a část naší populace je na nich dokonce závislá.
V případě, že vám ani kapky či spreje příliš nepomohly, a naopak vyvolaly častější kýchání, je přestaňte úplně používat. Rýma odezní po čase (zhruba do 7 dní) sama. Velmi intenzivně se kýchání projevuje při alergické rýmě. Omezit ho mohou nosní spreje s kortikoidy či tablety jako Zyrtec, Zodac, Xyzal a další. Tato antihistaminika vám předepíše alergolog.