Krvácení z úst

Za krvácení z úst může nejčastěji úraz, při němž dochází k poranění jazyka a vnitřní plochy rtů, vyražen může být i zub či zuby. Sterilním mulovým čtvercem nebo alespoň čistým kapesníkem (v žádném případě nepoužíváme vatu!) tiskneme krvácivou plochu a z vnější strany přikládáme ledový obklad. U slabšího krvácení navíc vyplachujeme ústa ledovou vodou.

Pokud dojde k vyražení zubu, na prázdné místo umístíme tampon, který je dvakrát vyšší než zuby okolo. Postižený skousne. Vyražený zub neomýváme a vložíme ho do sterilní gázy nebo čistého kapesníku, naložit ho můžeme i do mléka. Okamžitě dopravíme postiženého jedince k zubnímu lékaři, který se pokusí zub znovu zasadit, avšak jakmile to nestihneme do dvou hodin, je jen nepatrná šance, že se to povede.

Drobná krvácení vyskytující se přes den či při čistění zubů signalizují zánět dásní či parodontózu. Co nejdříve se tak objednáme k zubaři. V ojedinělých případech může být krvácení z úst způsobeno vrozenou hemofilií či nedostatkem krevních destiček.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události