Krvácení z nosu

Epistaxie

Složité uspořádání žil a kapilár v nosní dutině je dáno jejich složitou funkcí, jako ohřívání vdechovaného vzduchu. Kvůli tomu jsou však také citlivější na případné poškození, které poznáme podle krvácení. Za krvácení z nosu může žilní pleteň na septu neboli nosní překážce, toto méně odolné místo nazývají lékaři locus Kieselbachi.

Pokud se krvácení objevuje spíše výjimečně, na vině může být úraz či dlouhodobé dráždění sliznice, ke kterému dochází kvůli rýmě, zánětu a častému smrkání. Pokud dojde ke krvácení z nosu, je nejprve potřeba nechat jedince vysmrkat krevní sraženiny. Následně stiskneme nosní křídla, doporučíme předklon hlavy a na zátylek umístíme studený ručník. Jestliže ani po pár minutách krvácení neustane, zavedeme do nosu tampon ze želatinové houby, který koupíme v každé lékárně. Tampon navlhčíme nosními kapkami, které způsobují žádoucí kontrakci cév, nebo ve vodě, nejsou-li kapky k dispozici.

Při dlouhotrvajícím krvácení přivoláme lékařskou pomoc nebo dopravíme postiženého jedince na ORL, kde zakročí lékaři. Obdobný postup volíme i v případě krvácení, jež zapříčiňují níže uvedené choroby. Krvácení se může opakovat v důsledku vysokého krevního tlaku i v případě křehkosti kapilár (tzv. syndrom fagility). To poznáme podle tečkovitého krvácení do kůže při dotyku ruky, krvácením z úst či silným krvácením při menstruaci. Praktický lékař nám může doporučit preparáty s kyselinou askorbovou a rutinem.

Jestliže krvácení jde velmi špatně zastavit, signalizuje nedostatek krevních destiček či vrozenou hemofilii. Překážky v nosním průchodu jsou způsobeny polypy či nádorem a je nutné se dostavit do ORL ambulance.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události