Krvácení po pohlavním styku

Postkoitální krvácení

Pokud jde o první pohlavní styk ženy a dojde k protržení panenské blány neboli tzv. defloraci, je krvácení naprosto normální. Tato struktura je totiž také zásobována krví a při jejím protržení (reptura) se dostaví slabé krvácení. Krvácení po defloraci může trvat různě dlouhou dobu, u každé ženy to je jinak.

Pochvu, respektive její prostředí může narušit celá řada stimulů. Poševní sliznice pak přichází do kontaktu s okolními vlivy, čímž snadno dochází k infekci. Infekce pak naruší poševní prostředí, což se může mimo jiné projevit i krvácením po styku, ačkoliv tomu většinou předcházejí další příznaky, které již začnou ženy se svým gynekologem řešit. Za postkoitální krvácení mohou v některých případech také polypy, jež se vyskytují na poševní sliznici a při mechanickém dráždění při pohlavním styku vyvolávají krvácení.

Krvácet může žena i v období ovulace, která se objevuje většinou mezi 12. až 14. dnem menstruačního cyklu. Projevuje se rovněž vyšší poševní teplotou, pnutím v podbřišku či krvácením po styku. V nejhorším případě způsobuje postkoitální krvácení rakovina děložního čípku, případně i vaginy, avšak toto onemocnění je vzácnější.

Jak dále postupovat

S krvácením mimo menstruační cyklus, tedy i postkoitálním krvácením, by se žena vždy měla svěřit svému gynekologovi. Ten na základě vyšetření a testů stanoví diagnózu, což většinou bývá jen infekce pochvy, ale v některých případech může objevit také pokročilé stadium rakoviny děložního čípku. Závěrem lze doporučit, aby ženy nepodceňovaly jakékoli krvácení. Zapomeňte na svůj stud a objednejte se co nejdříve na vyšetření.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události