Pokud jde o první pohlavní styk ženy a dojde k protržení panenské blány neboli tzv. defloraci, je krvácení naprosto normální. Tato struktura je totiž také zásobována krví a při jejím protržení (reptura) se dostaví slabé krvácení. Krvácení po defloraci může trvat různě dlouhou dobu, u každé ženy to je jinak.
Pochvu, respektive její prostředí může narušit celá řada stimulů. Poševní sliznice pak přichází do kontaktu s okolními vlivy, čímž snadno dochází k infekci. Infekce pak naruší poševní prostředí, což se může mimo jiné projevit i krvácením po styku, ačkoliv tomu většinou předcházejí další příznaky, které již začnou ženy se svým gynekologem řešit. Za postkoitální krvácení mohou v některých případech také polypy, jež se vyskytují na poševní sliznici a při mechanickém dráždění při pohlavním styku vyvolávají krvácení.
Krvácet může žena i v období ovulace, která se objevuje většinou mezi 12. až 14. dnem menstruačního cyklu. Projevuje se rovněž vyšší poševní teplotou, pnutím v podbřišku či krvácením po styku. V nejhorším případě způsobuje postkoitální krvácení rakovina děložního čípku, případně i vaginy, avšak toto onemocnění je vzácnější.
Jak dále postupovat
S krvácením mimo menstruační cyklus, tedy i postkoitálním krvácením, by se žena vždy měla svěřit svému gynekologovi. Ten na základě vyšetření a testů stanoví diagnózu, což většinou bývá jen infekce pochvy, ale v některých případech může objevit také pokročilé stadium rakoviny děložního čípku. Závěrem lze doporučit, aby ženy nepodceňovaly jakékoli krvácení. Zapomeňte na svůj stud a objednejte se co nejdříve na vyšetření.