Tento pocit, zvláště pokud od posledního jídla uplynula již delší doba, zná zřejmě každý z nás. Vyvolává ho posouvání a promíchávání vzduchových bublin s tekutým obsahem ve střevech a žaludku. V případě, že je trávicí trubice nenaplněna, v sobě má více vzduchových bublin. Kručení v břiše je vyvoláváno právě peristaltickými pohyby.
Problémem může být časté kručení břicha, které se objevuje bez ohledu na (ne)naplnění žaludku i střev. Může za něj většinou nadměrná peristaltika trubice, které ovládají nervové pleteně podle okolního prostředí i stavu organismu. Tak může kručení v břiše přestat při fyzické aktivitě, stejně jako se opět objevit v klidu.
Kručení je také ovlivňováno stresem a dalším, a proto je u nějakých jedinců zapříčiněno psychikou a může být zařazeno i mezi psychosomatická onemocnění.
Eliminace břišního kručení spočívá především v pravidelném a vyváženém jídelníčku, v němž by neměly chybět vitaminy a minerály, ale také vláknina či jogurt. Jestliže ani při změně stravovacích návyků kručení v břiše nezmizí, je vhodné navštívit praktického doktora či gastroenterologa, neboť porucha může být nervového původu.