Kručení v břiše

Tento pocit, zvláště pokud od posledního jídla uplynula již delší doba, zná zřejmě každý z nás. Vyvolává ho posouvání a promíchávání vzduchových bublin s tekutým obsahem ve střevech a žaludku. V případě, že je trávicí trubice nenaplněna, v sobě má více vzduchových bublin. Kručení v břiše je vyvoláváno právě peristaltickými pohyby.

Problémem může být časté kručení břicha, které se objevuje bez ohledu na (ne)naplnění žaludku i střev. Může za něj většinou nadměrná peristaltika trubice, které ovládají nervové pleteně podle okolního prostředí i stavu organismu. Tak může kručení v břiše přestat při fyzické aktivitě, stejně jako se opět objevit v klidu.

Kručení je také ovlivňováno stresem a dalším, a proto je u nějakých jedinců zapříčiněno psychikou a může být zařazeno i mezi psychosomatická onemocnění.

Eliminace břišního kručení spočívá především v pravidelném a vyváženém jídelníčku, v němž by neměly chybět vitaminy a minerály, ale také vláknina či jogurt. Jestliže ani při změně stravovacích návyků kručení v břiše nezmizí, je vhodné navštívit praktického doktora či gastroenterologa, neboť porucha může být nervového původu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události