Kroutivé pohyby

Atetoidní pohyby

Odborně se tento příznak nazývá také jako atetóza, ačkoliv neurologové používají spíše termíny choreatické pohyby či dystonická dyskineze.

Tyto pohyby jsou charakteristické pomalým hadovitým kroucením, při nichž neumí dítě udržet končetiny v jedné poloze, které se neustále hýbají jako červ. Pohyby jsou neúčelné a ve spánku nevznikají. Kroutivé pohyby postihují nejvíce ruce a prsty a jejich intenzita se zvyšuje při rozrušení dítěte.

Atetoidní pohyby jsou velmi závažným příznakem postižení bazálních ganglií, jež navíc nejsou plně dovyvinuté. Mohou signalizovat dětskou mozkovou obrnu a léčí se pod dohledem neurologa, přičemž je většinou aplikována multidisciplinární léčba.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události