Hematurii neboli krevní přítomnost v moči lze rozlišit podle množství krve na mikroskopickou, při níž není krev postihnutelná okem a lze ji odhalit pouze pomocí mikroskopu, a na makroskopickou, kdy si krve může všimnout sám pacient. Zbarvení moči mohou kromě krve způsobit i léky či některé potraviny, jako například červená řepa či lék proti roupům. Také při žloutence, porfyrii i dalších chorobách nabývá moč jiné barvy. Jestliže je krev v moči objevena, je nutné ihned navštívit praktického doktora, jenž doporučí další postup a pošle pacienta na odborná vyšetření.
Pokud se moč v krvi neprojevuje dalšími příznaky a je tedy takzvaně asymptomatická, může to být signál nádorového onemocnění. V ostatních případech bývá hematurie většinou doprovázena bolestí břicha či zad, horečkou, nevolností i bolestivým močením.
Krev v moči mohou zapříčinit ledvinová onemocnění jako záněty či ledvinové pánvičky, případně další kombinace (nefritida, pyelitida, pyelonefritida), stejně jako krvácivé záněty močového měchýře (hemoragická cystitida). Moč v krvi se objevuje také při močových kamenech neboli urolitiáze, ale způsobit ji mohou i autoimunitní choroby či vrozená nefropatie. Hematurie může postihnout osoby s nedostatkem krevních destiček či nemocné s vrozenou hemofilií (krvácivostí), vyvolat ji mohou i protisrážlivé léky (warfarin, kyselina acetylsalycilová).