Krev v moči

Makrohematurie, hematurie, makroskopická hematurie

Hematurii neboli krevní přítomnost v moči lze rozlišit podle množství krve na mikroskopickou, při níž není krev postihnutelná okem a lze ji odhalit pouze pomocí mikroskopu, a na makroskopickou, kdy si krve může všimnout sám pacient. Zbarvení moči mohou kromě krve způsobit i léky či některé potraviny, jako například červená řepa či lék proti roupům. Také při žloutence, porfyrii i dalších chorobách nabývá moč jiné barvy. Jestliže je krev v moči objevena, je nutné ihned navštívit praktického doktora, jenž doporučí další postup a pošle pacienta na odborná vyšetření.

Pokud se moč v krvi neprojevuje dalšími příznaky a je tedy takzvaně asymptomatická, může to být signál nádorového onemocnění. V ostatních případech bývá hematurie většinou doprovázena bolestí břicha či zad, horečkou, nevolností i bolestivým močením.

Krev v moči mohou zapříčinit ledvinová onemocnění jako záněty či ledvinové pánvičky, případně další kombinace (nefritida, pyelitida, pyelonefritida), stejně jako krvácivé záněty močového měchýře (hemoragická cystitida). Moč v krvi se objevuje také při močových kamenech neboli urolitiáze, ale způsobit ji mohou i autoimunitní choroby či vrozená nefropatie. Hematurie může postihnout osoby s nedostatkem krevních destiček či nemocné s vrozenou hemofilií (krvácivostí), vyvolat ji mohou i protisrážlivé léky (warfarin, kyselina acetylsalycilová).

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události