Podobně jako ostatní svaly v našem těle, mající na starosti pohyb, funguje i žvýkací svalstvo. K jejich správné funkci je nutná činnost centrální nervové soustavy, nervové vedení signálu i jeho včasné ukončení, správná hladina iontů tělesných tekutin či dostatečný přívod kyslíku.
Křeč žvýkacího svalstva signalizuje tetanus a pacient nemůže otevřít ústa (trismus), mimické svaly se stahují do úšklebku (tzv. sardonický úsměv), tuhne svalstvo zad a šíje. Vinou křečí dýchacího svalstva nastává smrt v důsledku udušení. Z výše uvedených projevů je tedy nutné se při podezření na tetanus ihned vypravit k lékaři či zavolat sanitku. Onemocnění způsobuje znečištěné poranění, respektive bakterie Clostridium tetani v něm. Pokud se křeče žvýkacího svalstva vyskytnou spolu s křečí celého těla (tzv. generalizovaná křeč), jsou pravděpodobně vyvolány nedostatkem vápníku či poruchou metabolismu vitaminu D, epilepsií, alkoholismem, cukrovkou, nádorem či infekcí centrální nervové soustavy. Tyto křeče může rovněž vyvolat úraz hlavy, mozková mrtvice či dehydratace spolu se ztrátou vitaminů.
Při celotělové křeči okamžitě voláme záchrannou službu!
V případě horečky u malého dítěte se mohou vyskytnout tzv. febrilní křeče. Eliminovat je lze diazepamovým čípkem, pokud ho u sebe nemáme, rovněž přivoláme sanitku.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pokud trpí nemocný křečemi, v žádném případě mu nevkládáme nic do úst, ani své prsty! Stisk čelisti pacienta má totiž v tu chvíli velkou sílu, takže by mohlo dojít jednak k amputaci našeho prstu, ale také k udušení nemocného. Při křeči se snažíme z okolí pacienta dát pryč všechny nebezpečné předměty, ostré hrany můžeme obložit například hadrem. Nepokoušíme se překonat křeče silou.