Křeče mimického svalstva

Risus sardonicus, sardonický úsměv

Mimické svalstvo ovládá hlavový lícní nerv (facialis). Křeče či tiky obličejových svalů může vyvolat epilepsie či zánět nebo nádor mozkových plen, ale může je způsobit také samotný nerv.

Tiky definujeme jako opakované neúčelné pohyby, jež jsou vůlí ovlivnitelné jen z části, a doprovázejí neurologické či psychiatrické choroby. Křeče jsou oproti tikům výraznější. Tzv. sardonický úsměv značí až smrtelný tetanus a onemocnění hrozí, když se do rány dostane infekce. Právě proto je nutné každé zranění ošetřit a při hnisajících ránách či kousnutí zvířetem co nejdříve aplikovat protitetanové očkování. Pokud se obličejové svaly stáhnou do křeče a doprovází je prohnutí páteře směrem dozadu, okamžitě voláme záchrannou službu.

Neuralgie trigeminu může křeče mimického svalstva vyvolávat také (více viz článek Bolest nervu). Opakem stahů je pak obrna lícního nervu, jež se projeví pokleslým koutkem úst. Objevuje se u různých neurologických chorob.

Teprve na základě znalosti příčiny je možné kvalifikovaně léčit křeče obličejového svalstva. Odhalit jejich příčinu vám pomůže především neurolog.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události