Jizva na kůži

Jizva se objevuje na naší kůži jako následek úrazu a jde o naprosto běžný fyziologický jev, neboť jde o vazivovou náhradu kůže. Jizva však samozřejmě nemá úplně stejné vlastnosti jako kůže, nejsou v ní ani potní žlázy, ani vlasové kořínky. Jinak ale jizva plní krycí funkce dobře, a ačkoliv není tolik odolná proti UV záření, vadí jizva spíše kosmetickým účelům.

V případě, že se malé jizvy objeví i samy, bez toho, že by jim předcházelo zranění, jde patrně o strie. Za tyto drobné trhlinky kůže rychlý nárůst tělesného objemu, jako v případě těhotenství, rychlému přibrání na váze či rychlému nárůstu svalové hmoty. Strie vznikají proto, že kůže nestihne na situaci tak rychle reagovat. Nejprve se proto vytvoří červená čárka, z níž se posléze stane bílá jizvička, avšak nejde o žádné onemocnění jako spíše o kosmetickou záležitost.

Strie však samy už nezmizí, a proto je potřeba jejich vzniku předcházet. Preventivním prostředkem mohou být různé vyživovací krémy a tělová mléka, jež aplikujeme při těhotenství. Pokud toužíme po nárůstu svalové hmoty, je třeba myslet na to, že aby strie nevznikly, měl by být celý proces pozvolný. Strie lze také zmenšit či zatáhnout pomocí laseru a dalších kosmetických zákroků, avšak úplně nevymizí nikdy.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události