Hyperpigmentace

Zvýšená pigmentace kůže

Při hyperpigmentaci produkují buňky v kůži nadměrné množství barviva. Toto barvivo pak může být dvojího druhu: zatímco melanin je hnědý a speciální buňky ho produkují při opalování, hemosiderin je rezavohnědý a pochází z hemoglobinu, jenž obsahuje železo. Zvýšená pigmentace kůže se může projevit v podobě různých teček, flíčků, skvrn či rozsáhlých ploch.

Barvivo hemosiderin je při hyperpigmentaci produkováno hlavně kvůli chronické žilní nedostatečnosti, a to především nad kotníky. Časem může vést až k bércovému vředu a obsahuje někdy také příměsi melaninu – pak je jeho barva tmavší. Objevuje se při nemoci způsobené zvýšenou krvácivostí, tzv. purpura, jež se projevuje drobnými modřinami či skvrnkami. Stejně jako u modřiny se mění jejich barva, avšak rezavá barva od hemosiderinu následně ještě přetrvává. Stejně je tomu i v případě spalniček, avšak vzhledem k očkování se tato nemoc v tuzemsku již příliš nevyskytuje.

Barvivo melanin nalezneme především v pihách, hyperpigmentace se projevuje při lupénce a dalších vyrážkách způsobených léky. Mezi vrozené pihy patří mateřská znaménka, névy a skvrny barvy bílé kávy, zatímco získané pihy se objevují na kůži vlivem slunečního záření. Je potřeba si uvědomit, že z každé névy může vzniknout rakovina, a proto je nutné pihy pravidelně pozorovat. V případě, že se změní jejich barva, tvar či velikost nebo došlo k mokvání, je nutné co nejdříve navštívit dermatologa.

Odstranění pihy je jednoduchý zákrok a přinese vám klid, ačkoliv většina pih se během života nijak nemění.

Hyperpigmentace je také spojena s Peutz-Jeghersovým syndromem, který rozpoznáme podle čárkovité pigmentace rtů. Zároveň je postiženo také i střevo. S tímto dědičným syndromem se jedinec již narodí. Obdobně je tomu u Bloch-Sulzbergerova syndromu, jehož vyrážka a následná pigmentace postihuje končetiny dívek. Symetrické pigmentace objevující se na obličeji těhotných žen jsou nazývány jako chaosma a vyvolávají ji hormonální antikoncepce i další hormonální poruchy, stejně jako určité kosmetické přípravky nebo léky.

Hyperpigmentace může signalizovat i další nemoci, jež se vyskytují v jiných orgánech, jako je například pelagra vyvolaná nedostatkem vitamin B3 či Addisonova nemoc. Tuto chorobu nadledvin způsobují hormony a projevuje se pigmentací v dlaňových rýhách, na jizvách či tvářové sliznici.

Léčba

Zvýšenou pigmentaci kůže nelze bohužel dost dobře léčit, avšak vždy je rozhodujícím faktorem konkrétní příčina nemoci. Aplikován bývá fenol, kyselina azelainová, tretinoin či peroxid vodíku, stejně jako zevní léčiva. Zásadní prevenci představuje ochrana před slunečním zářením. Určité névy lze odstranit drobným chirurgickým zákrokem, což se doporučuje v případě, že dochází k častému dráždění pihy při kontaktu s oblečením. Někteří lidé si nechávají pihy odstraňovat také z kosmetických důvodů či kvůli obavám z rakoviny kůže.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události