Huhňání

Nasolalie

V případě, že se hlasový projev změní na nezřetelný a je omezena výslovnost nosových hlásek, mluvíme o huhňání. Většinou za něj může ucpání nosohltanu, při kterém je zamezen přístup vzduchu do nosu kvůli nadbytku hlenu, jež produkuje sliznice při zánětu. Tím vzniká nedostatečný fonační prostor, a tak je výslovnost hlásek deformována. Huhňání má na svědomí většinou rýma či zánět nosohltanu a doprovázet je může i kašel, smrkání, kýchání nebo bolest v krku.

Zvýšenou tvorbu hlenu může vyvolat také alergická rýma, kterou způsobuje přecitlivělost sliznic na vybrané látky. Zánět nosohltanu, respektive jím vyvolané huhňání, léčíme pravidelným smrkáním či výplachem nosohltanu pomocí mírně slaného roztoku.

Jestliže za huhňání nosohltan nemůže, lze uvažovat i o nervové chorobě. Artikulační svaly mohou mít omezenou hybnost nebo mohou obtíže při tvoření slov vzniknout na úrovni centrální nervové soustavy. Pak je nutné se obrátit na praktika, který nám doporučí návštěvu neurologa. Pomocí dalších vyšetření lze odhalit příčinu výslovnostních problémů.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události