Hubnutí

Úbytek tělesné hmotnosti

Pokud nedržíte speciální redukční diety, může nečekaný úbytek váhy signalizovat, že není všechno v pořádku. Příčin hubnutí je však celá řada. V první řadě může dojít k poruše vstřebávání živin, která je vyvolána chorobou trávicího ústrojí. Na vině mohou být také choroby žláz s vnitřní sekrecí, jako je cukrovka, nedostatečnost nadledvin či zvýšená funkce štítné žlázy.

Úbytek tělesné hmotnosti může způsobit rovněž infekce jako HIV, tuberkulóza či infekční endokarditida, ale rovněž i nádorová onemocnění. Zatímco u těchto nemocí většinou pacient ztrácí chuť k jídlu, u chorob žláz s vnitřní sekrecí je chuť na jídlo nezměněna.

Příčinu, proč člověk neustále hubne i bez držení redukční diety, vám pomůže odhalit váš lékař. Pomohou mu k tomu laboratorní i zobrazovací metody a vyšetření.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události