Hrbol na kůži

Tuber, gumovité hrboly

Jakmile na své kůži objevíme nějaké útvary, je vhodné navštívit lékaře, který může pomocí vyšetření vyloučit rakovinu kůže. Většinou mají tyto kožní útvary banální a nevýznamné příčiny a lze se jich poměrně snadno zbavit, avšak musíme je pozorovat a včas začít s jejich léčbou. Největší nebezpečí představuje kožní nádor z pigmentových buněk neboli maligní melanom. Je třeba poznamenat, že zhoubné i nezhoubné nádory se objevují nejčastěji právě na kůži. Na pozoru bychom se měli mít v případě, že útvar mění svoji velikost, barvu nebo se zanítí, a to obzvláště v případě mateřských znamének.

Pokud na sobě pozorujete výše uvedené příznaky, obraťte se co nejdříve na svého doktora či dermatologa. Ten může na základě dalších vyšetření vyloučit rakovinu kůže.

Mnohem častěji se pak na kůži objevují nezhoubné nádory, což mohou být i různé formy bradavic, zrohovatělých výstupků či név. Většinou nemají žádnou barvu a připomínají tkáň, z níž vznikly. Zatímco na hřbetě ruky bývají sušší a šupinaté, na chodidlech nohou jsou více gumovité. Těchto nezhoubných nádorů existuje celá řada, a proto je vždy nejlepší obrátit se na dermatologa ve chvíli, kdy nějaké změny na kůži zaznamenáme. Bradavice se odstraňují pomocí tekutého dusíku, který je zmrazí, u odstranění pihy a név zvolíme postup, jejž nám doporučí lékař.

Závěrem lze poznamenat, že vznik hrbolů na kůži nebývá důvodem k panice, avšak je vhodné je mít pod kontrolou dermatologa. Jen tak lze předejít vážným problémům.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události