Hnisavý výtok z oka

Jestliže se ráno probudíte a vaše oči jsou zalepeny hnisavým výtokem, trpíte zánětem přídatného očního orgánu, což může být zánět spojivek neboli tenké sliznice, jež spojuje oční víčko s povrchem

oka. Toto onemocnění poznáte podle zarudlých spojivek a bolestivých spojivek, objevit se může i světloplachost. Zánět spojivek je způsoben nečistotami, které se do oka dostaly prostřednictvím například znečištěné vody. Vyvolat jej může i UV záření.

Postiženy zánětem mohou být i slzné kanálky, avšak tato nemoc se objevuje spíše u kojenců, neboť ti nemají slzné kanálky ještě plně vyvinuté, a tím jsou vůči infekci citlivější. Zánět poznáte podle tuhého sekretu žluté barvy a řešením je buď vyplachování očí borovou vodou či dezinfekcí, nebo drenáž slzných kanálků. Výtok můžeme z kanálků dostat také jejich šetrnou masáží, při níž přejíždíme od kořene nosu až k vnitřnímu očnímu koutku. Tím je možné následně lépe využít oční dezinfekční prostředky.

U kojenců se může nemoc vyskytovat poměrně často a neustále se vracet až do té doby, než se slzné kanálky vyvinou do správné velikosti. Pak již nebude oko na infekci tolik náchylné.

Vždy je však třeba obrátit se na očaře či dětského doktora, který navrhne vhodnou dezinfekční léčbu, nasadit může i antibiotika. Hnisavý výtok by měl po aplikaci léčby zmizet.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události