Jestliže se u vás objeví hnisavý výtok z dásní, signalizuje to pokročilejší stupeň dásňového zánětu. Pokud jsou napadeny dásně, jde o paradontitis. Hnis se většinou objeví při zatlačení na dáseň u krčku zubu. Je nutné se okamžitě objednat k zubnímu lékaři, neboť hrozí vážné komplikace.
Hnis vytéká z postiženého závěsného zubního aparátu. V místě, kde se stýká zub s dásní, vznikne tzv. parodontální chobot, okolní dáseň zbytní, a pokud není parodontitida léčena, může vést při zadržování hnisu až k parodontálnímu abscesu. Abces může následně postihnout i kostní tkáň čelistní zubní jamky, a jestliže nebude léčen, hrozí i odstranění zubu.
Důležité je parodontitidě předcházet řádnou prevencí, která spočívá v dodržování zubní hygieny, při níž je pravidelně odstraňován zubní plak i kámen. Tyto povlaky a usazeniny totiž vyvolávají dásňové podráždění, na což dáseň reaguje zánětem. Navštivte zubního lékaře ihned, jakmile hnisavý výtok objevíte. Zubař nejprve hnis eliminuje a následně vám doporučí přípravky, jež na dáseň působí stahovacím efektem a zároveň zničí bakterie. Součástí léčby by měla být i návštěva dentální hygienistky, s jejíž pomocí se naučíte zuby správně čistit, takže nebude k usazování zubního kamene a plaku docházet. Vybere vám také vhodný kartáček, a to i ten mezizubní.
Důležité je si taky uvědomit, že riziko vzniku parodontitidy prudce stoupá u kuřáků. Prevence tak představuje i zbavení se závislosti na tabáku.