Hnisavý výtok z dásní

Jestliže se u vás objeví hnisavý výtok z dásní, signalizuje to pokročilejší stupeň dásňového zánětu. Pokud jsou napadeny dásně, jde o paradontitis. Hnis se většinou objeví při zatlačení na dáseň u krčku zubu. Je nutné se okamžitě objednat k zubnímu lékaři, neboť hrozí vážné komplikace.

Hnis vytéká z postiženého závěsného zubního aparátu. V místě, kde se stýká zub s dásní, vznikne tzv. parodontální chobot, okolní dáseň zbytní, a pokud není parodontitida léčena, může vést při zadržování hnisu až k parodontálnímu abscesu. Abces může následně postihnout i kostní tkáň čelistní zubní jamky, a jestliže nebude léčen, hrozí i odstranění zubu.

Důležité je parodontitidě předcházet řádnou prevencí, která spočívá v dodržování zubní hygieny, při níž je pravidelně odstraňován zubní plak i kámen. Tyto povlaky a usazeniny totiž vyvolávají dásňové podráždění, na což dáseň reaguje zánětem. Navštivte zubního lékaře ihned, jakmile hnisavý výtok objevíte. Zubař nejprve hnis eliminuje a následně vám doporučí přípravky, jež na dáseň působí stahovacím efektem a zároveň zničí bakterie. Součástí léčby by měla být i návštěva dentální hygienistky, s jejíž pomocí se naučíte zuby správně čistit, takže nebude k usazování zubního kamene a plaku docházet. Vybere vám také vhodný kartáček, a to i ten mezizubní.

Důležité je si taky uvědomit, že riziko vzniku parodontitidy prudce stoupá u kuřáků. Prevence tak představuje i zbavení se závislosti na tabáku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

9
1Lenka20. 7. 2020 16:28:36
Dobrý den. Každý třetí den si musím propichnout jehlickoz hnisavou Bullu u stoličky a vytekajici hniz vyčistit. Lékař mi řekl že zub je mrtvý takže jedině vytrhnout. Na z kousnutí mne nic nebolí a rtg byl prý v pořádku. Nám ale strach ze se může vyvinout něco horšího. Není možné ještě zub zachránit např antbiotakami? Děkuji za odpověď. Lenka
0
2Patrik 21. 8. 2022 23:07:33
Dobry den
0
3Patrik 21. 8. 2022 23:09:49
Můj syn má rozbití zub je tam kořen a de vidět dáseň a když mackne tak vítece hnis Troška a potom už ne tak za 5-až 10 min viteca když mackne zasa to ma už dlohouho co ma dělat ma jít k lékaři a nebo stačí higiena ale ten zub nebolí jen když na to sahá tak trosku ale jinak nebyly

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události