Hematom

Krevní výron, modřina

Hematomu se běžně přezdívá modřina a jde o výron krve z cév, které se poškodí při úrazu. Objevit se může při krvácení do kloubů i dalších částí při hemofilii neboli dědičné poruše krevní srážlivosti, ale také v místě vpichu injekci či kanyly. Modřiny pak vždy můžeme čekat po aplikaci látek proti srážlivosti krve jehlou.

Pokud je poraněn kloub či dojde k tupému úrazu, objeví se většinou nejprve otok, který následně zmodrá či zfialoví, což znamená právě sraženou krev. Při vstřebávání hematomu nejprve dochází k rozkladu krevního barviva a pohlcení částic imunitními buňkami. Právě kvůli tomuto postupnému procesu nezmizí modřina hned, ale nejprve změní barvu na hnědou a žlutozelenou. Nezůstávají po ní žádné následky.

Pokud nechceme, aby se modřina vůbec objevila, přikládáme na postižené místo studené či ledové obklady a snažíme se místo pozvednout nad úroveň těla. Jestliže se u vás modřiny vyskytují bez příčiny či jen po mírném dotyku, doporučujeme vám vyšetření u vašeho praktického lékaře, abyste zjistili, zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události