Hematomu se běžně přezdívá modřina a jde o výron krve z cév, které se poškodí při úrazu. Objevit se může při krvácení do kloubů i dalších částí při hemofilii neboli dědičné poruše krevní srážlivosti, ale také v místě vpichu injekci či kanyly. Modřiny pak vždy můžeme čekat po aplikaci látek proti srážlivosti krve jehlou.
Pokud je poraněn kloub či dojde k tupému úrazu, objeví se většinou nejprve otok, který následně zmodrá či zfialoví, což znamená právě sraženou krev. Při vstřebávání hematomu nejprve dochází k rozkladu krevního barviva a pohlcení částic imunitními buňkami. Právě kvůli tomuto postupnému procesu nezmizí modřina hned, ale nejprve změní barvu na hnědou a žlutozelenou. Nezůstávají po ní žádné následky.
Pokud nechceme, aby se modřina vůbec objevila, přikládáme na postižené místo studené či ledové obklady a snažíme se místo pozvednout nad úroveň těla. Jestliže se u vás modřiny vyskytují bez příčiny či jen po mírném dotyku, doporučujeme vám vyšetření u vašeho praktického lékaře, abyste zjistili, zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti.