Gumovité hrboly

Gumovité vyvýšeniny, gummata, gumma

Výskyt těchto hrbolů signalizuje, že je organismus napaden infekční chorobou, jako je syfilis či tuberkulóza. Ze začátku mohou připomínat nádor, neboť hrbol je velmi tuhý a velký a může se objevit

na kůži či sliznici. Postupem času se stává měkčím a uprostřed jeho středu probíhá nekróza, odúmrť tkáně. Ta se pak propadne a ze středu vyteče specifická tekutina, jež připomíná arabskou gumu (viz název příznaku). Následně na místě vznikne vřed.

Jak postupovat

Pokud se na vašem těle objeví podobný hrbol a vy máte podezření na souvislost s tuberkulózou či pohlavní chorobou jako syfilis, okamžitě se obraťte na svého doktora. Často se však gumovité hrboly objevují až v pozdějších stadiích nemoci, a proto nemusí pacienti svoji chorobu vždy odhalit hned zpočátku. Zároveň je však na ni upozorní další symptomy, které se mohou projevit mnohem dříve. Proto je velmi málo pravděpodobné, že by se na těle zdravého člověka gumovité hrboly objevily znenadání.

Závěrem lze říci, že je velmi důležité se dostatečně věnovat svému tělu. Neznamená to však, že každá bulka znamená vážnou chorobu. Preventivním opatření proti gumovitým hrbolům je eliminace rizikového pohlavního styku (při kterém se můžete nakazit syfilidou) a nestýkání se s rizikovými lidmi. V současné době se výskyt tuberkulózy opět o něco zvýšil, což zřejmě souvisí s migrací levné pracovní síly.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události