Glukóza v moči

Cukr v moči, glykosurie

Glukóza neboli jednoduchý cukr se vyskytuje v krvi a slouží jako zdroj energie. Krev je následně filtrována v ledvinách na moč, avšak ledvinové transportní systémy dokážou glukózu z moči zase vrátit zpět do krevního oběhu. Pokud je však hladina glukózy v krvi nadměrná, ledviny ji nestíhají vracet do oběhu, a glukóza se tak dostane do moči. Tento stav lze nazvat jako glykosurii. S udržováním přiměřené hladiny glukózy v krvi nám pomáhají hormony, díky kterým hladina cukru nestoupne ani po jídle, ve kterém tělo přijme větší množství cukru najednou. Pokud vše nefunguje tak, jak má, může jedinec onemocnět cukrovkou (diabetes mellitus). Tímto onemocněním trpí podstatná část populace.

Pokud je glukóza v moči pacienta objevena, je pomocí glukometru či laboratorního vyšetření zjištěna hladina cukru v krvi (glykémie). Ta by optimálně měla být v rozmezí 3,6 −6,0 mmol/l. Pokud se glukóza objeví v cukru, znamená to, že hladina je nad 10 mmol/l. V případě, že je hladina glukózy v krvi podle vyšetření normální, ale přesto byla v moči nalezena, zřejmě ledviny nefungují tak, jak mají. Výskyt cukru v moči však může být zapříčiněn i dalšími faktory. Vzhledem k tomu, že vyšetření na přítomnost glukózy probíhá v lékařské ordinaci či nemocnici, vám je ihned k dispozici doktor, který vám doporučí další vyšetření. Tak společně odhalíte příčinu glukózy v moči.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události