Dýchání ústy

Pokud se u dětí objeví znesnadnění dýchání nosem, je na vině problém s horními cesty dýchacími, a dítě tak dýchá ústy. Dýchání nosem je však bezpečnější, protože na cestě jsou proti případným infekčním částicím nastraženy mechanické i imunitní bariéry. Dýchání nosem je navíc přirozenější, zatímco dýchání ústy je nesprávné.

Horní cesty může postihnout hned několik problémů, jako je ucpaný nos, zduřením sliznic a zacpáním cest se navíc vytváří nadměrný hlen. Dítě musí často smrkat, a pokud to ještě neumí, je nutné použít odsávačku. Hlen totiž obsahuje mnohá původce onemocnění a odsáváním navíc uvolníme místo pro boj sliznice s původcem nákazy. Další příčinou dýchání ústy může být také nosohltanové zduření neboli nosní mandle. U dětí může také často docházet k středoušním zánětům či zánětu vedlejších nosních dutin. Jestliže je kvůli rýmě ucpán nos nárazově, nejedná se o závažné onemocnění. I tak je však nutné odstraňovat hlen smrkáním či odsáváním, lékař může navíc dítěti předepsat nosní kapky. V případě, že se záněty nosohltanu a středouší opakují, doporučujeme navštívit otorinolaryngologa, který může doporučit odstranění nosní mandle, což je velmi jednoduchá operace.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události