Deformace kloubů

Změna tvaru kloubů

Při deformaci kloubů dochází k tvrdému zhrubění kvůli zvětšení sousedních kostí, jež jsou tvořeny výběžky neboli osteofyty. K deformaci kloubů dochází u degenerativních procesů jako osteoporóza, která se více vyskytuje u starších lidí, jejichž klouby, hlavně koleno a kyčel, jsou již opotřebované. Osteofyty si lze prohlédnout prostřednictvím rentgenového snímku.

Ke změnám tvaru kloubu může docházet rovněž při zánětlivých onemocněních, ale jde spíše o druhotný nález revmatoidní artritidy v pokročilém stadiu. Tuto chorobu poznáte podle mohutnějších kloubů, hrbolků na končetinách či vychýlené končetinové osy. Postihuje hlavně ruce, respektive klouby spojující články se záprstními kůstkami. Prsty pak vypadají jako vytočené směrem ven. U dolních končetin se objevují tzv. kladívkové prsty, které ztěžují postiženému chůzi i stání, jako důsledek zánětu může dojít rovněž k vykloubení či vymknutí.

Léčba

Nezbytné je dennodenní provádění cviků, častá rehabilitace i podpůrná fyzikální léčba, která pomůže zabránit vzniku deformací. Tato choroba totiž patří mezi chronické a nelze ji zcela vyléčit, pouze zastavit či zpomalit. V případě artrózy lze v pokročilých stadiích využít také chirurgického zákroku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události