Chůze o široké bázi

Chůze s rozkročenýma nohama

Pokud mluvíme o široké bázi u chůze, znamená to, že dotyčný má široce rozkročené nohy a dělá pouze malé krůčky. Spíše než o chůzi lze vlastně mluvit o šourání neboli posouvání nohou, mezi nimiž je stále udržována poměrně velká vzdálenost. Tato chůze signalizuje nestabilitu a problémy s rovnováhou, pro jejíž udržení při chůzi pacient potřebuje mít právě rozkročené nohy. I přesto dochází k vrávorání a nejisté chůzi.

Za chůzi o široké bázi může postižení mozečku, což se dále projevuje i častými pády na různé strany, pomalé zahajování i zastavování pohybu, problémy při změně polohy jako vzpřimování či posazování se, přestřelení pohybu neboli špatný odhad vzdálenosti, neobratnost, svalová slabost, nepřesnost pohybů či nekoordinovanost při rychlém střídání pohybu.

V mozečku je umístněno centrum rovnováhy i stoje a zde jsou také dolaďovány pohyby. Při poruše tak dochází k neobratným, krkolomným či hrubým pohybům. Léčba je doporučována vždy na základě příčiny poškození mozečku, mezi které patří nádory, cévní poruchy, skleróza či virová encefalitida. Péče o tyto pacienty je svěřována neurologům.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události