Chrapot

Poruchy hlasu

Pokud se u pacienta objeví chrapot, signalizuje to většinou lézi v ORL oblasti a příčin může být mnoho, nejčastěji jde však o zánět hrtanu či hlasivek. Zánětem, otoky, uzlíkem či nádorem, tím vším může hlasivka trpět. Pokud u vás chrapot přetrvává více než 20 dní, doporučujeme vám navštívit lékaře.

Sufokující laryngitida neboli perakutní zánět hrtanu poznáme podle štěkajícího či pískavého chrapotu. Objevuje se u dětí, zvláště v noci, a může dojít také k nádechovému hrčení či dokonce dušení. Je nutné ihned přivolat sanitku. Než přijede, otevřete okno a položte na topení vlhký ručník. Chrapot může jednoduše způsobit také namožení hlasivek zpěvem či silným křikem. Objevuje se rovněž u zánětu horních cest dýchacích či při snížené funkci štítné žlázy, tzv. hypothyreoidismu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události