Za chodbičky v pokožce, které jsou asi 1 centimetr dlouhé, může zákožka svrabová. Ta parazituje v kůži a u lidí, kteří se nedostatečně věnují hygieně, vyvolává svrab. Chodbičky pak vznikají na vnitřní straně zápěstí, mezi prsty i na nich, na pupku, zevních pohlavních orgánech či na prsních bradavkách. Na konci každé chodbičky vzniká drobný a svědivý pupínek světle červené barvy, který nemocní často rozškrabávají.
U zákožky svrabové jsou nebezpečné především samičky, které v noci vylézají z chodbiček a kladou stále další vajíčka, z nichž se postupně vylíhnou další zákožky. Noc volí i proto, že vyžadují teplo, což jim nemocný pod peřinou splňuje. V tuto chvíli je svědění také nejintenzivnější. Sameček zákožky má menší velikost a žije na povrchu naší pokožky, případně vyvrtává jen povrchové chodbičky.
Léčba
Svrab se velmi jednoduše přenáší, a to tělesným kontaktem, proto jím trpí především lidé ve větších kolektivech. V dřívějších dobách se rozšiřoval hojně za války, dnes trápí zaměstnance zdravotnických zařízení. Pokud máte podezření na svrab, okamžitě vyhledejte lékaře, aby se předešlo další nákaze. Pacient je pak léčen na kožním či infekčním oddělení benzylbenzoátem či 20% sírou ve vazelíně. Tyto masti jsou na pacienta několik dní nanášeny, pak následuje koupel. Při léčbě je nutné zlikvidovat také staré prádlo a oblečení, neboť zákožka v něm může přežívat.