Černá stolice

Maléna, tmavá stolice, dehtovitá stolice

Mnoho lidí vyděsí tmavá až černá barva stolice, neboť je spojována s obavami o krvácení do zažívacího ústrojí a přítomnost krve ve stolici. Ve většině případů však tmavou barvu způsobují některé léky či potraviny, které konzumuje. Z ovoce to bývají především borůvky a černý rybíz, ze zeleniny pak červená řepa, které způsobují tmavé zabarvení stolice. Obdobně působí i červené víno, živočišné uhlí a preparáty se železem. Jestliže tedy zjistíme, že má naše stolice černou či tmavou barvu, zapřemýšlejme nejprve, zda jsme v posledních dvou dnech (záleží na frekvenci defekace) nekonzumovali některé tyto potraviny či neužívali jmenované přípravky.

Horším případem je, když stolice tmavé barvy má zároveň i mazlavý charakter, který připomíná dehet, a nasládlý zápach. To signalizuje melénu neboli stolici s natrávenou krví, která je způsobena krvácením v horní etáži trávicího ústrojí, například v jícnu, žaludku či dvanáctníku. Mohou ho způsobit žaludeční choroby, vředy dvanáctníku či žaludku, jícnové varixy nebo žaludeční a jícnové nádory. Pokud se u vás objevily výše uvedené příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. V případě, že se přidá ještě hemateméze neboli zvracení krve, přivolejte sanitku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

9
1Lukáš27. 7. 2021 15:17:48
Dobrý den chtěl bych se zeptat když se utírám po stolici tak můj problém je že se nemohu doutřít a mám jakoby při utírání takový nafouklý balónky jako nemuže být problém že trpím hemoroidy a hodně hluboko se utírám jestli to nemůže být taky příčina děkuji Lukáš

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události