Čepy na mandlích

Poznáte je podle bílých hrudek či hrbolků, jež se objeví na mandlích, a znamená to akutně probíhající či chronickou angínu. Onemocnění je doprovázeno intenzivními bolestmi v krku a zarudlými mandlemi i hrdlem. Jestliže je zánět spíše povrchového charakteru, pokryjí mandle bílé povlaky, zatímco u hlubšího zánětu se objevují čepy.

Tento hlenohnisavý a zánětlivý sekret se vyskytuje s odloupanými buňkami sliznice a streptokokovými bakteriemi. Pacient navštíví lékaře, jenž provede stěr z povlaků či čepů a následně předepíše vhodná antibiotika.

Při chronickém zánětu mandlí nepociťuje většinou pacient mnoho příznaků, někdy se však může vyskytnout zápach z úst. Čepy v tomto případě znamenají špatné samočištění mandlí, v nichž se usazují zbytky jídla a bakterie z ústní dutiny. Ty rozkládají zbytky potravy, ale také dávají vzniknout zubním kazům. Pokud jsou čepy na mandlích vytvořeny těmito bakteriemi, není lehké se jich zbavit i při dodržování zásad ústní hygieny. Na čepy lze doporučit také kloktání heřmánku, použití ústní vody či různých antiseptik, vyzkoušet můžete také vytlačit čepy prsty.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události