Časté smrkání

Zánět horních cest dýchacích, rýma, se projevuje především smrkáním a plným nosem, při němž vytéká z nosu sekret. Barva, vazkost i hustota je pak závislá na několika faktorech. Ne vždy však za zduření sliznic a ucpání nosu může rýma. Jestliže se spolu se smrkáním objeví i bolest v krku, kašel či kýchání, ale pacientova teplota není zvýšená, jde o nachlazení. Ve většině případů trvá týden a samo přejde, ale léčit lze i jeho symptomy: rýmu prostřednictvím nosních kapek.

Pociťujete-li výše uvedené příznaky, k tomu navíc máte zimnici a rtuť vašeho teploměru vystoupá vysoko, dostali jste chřipku. Naordinujte si klid na lůžku a antipyretika, jimiž budete snižovat horečku. Chřipka by měla rovněž sama zmizet zhruba do 7 dnů, ale pokud máte teplotu vyšší než 40 °C, což platí obzvláště pro dětské pacienty, navštivte svého praktického lékaře.

Alergická rýma se objevuje nejvíce na jaře a v létě, byť se může vyskytnout i jindy. Projevuje se sériemi kýchnutí a očními otoky. Může za ni přecitlivělost našeho organismu na určité látky, často to bývá pyl, prach nebo zvířecí srst. Tento typ rýmy je chronický a může postiženého trápit i celou sezónu. Pomoci vám mohou antihistaminika či sezónní vakcíny. Pokud na sobě pociťujete výše uvedené příznaky, navštivte alergologa.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události