Časté močení

Frekventní mikce, časté močení během dne, časté močení malých dávek během dne, polakisurie, časté močení v noci, nutkání k močení

Existuje celá řada příčin, které mohou za časté močení. Jestliže máme zároveň také často žízeň a jsme unavení, může jít o cukrovku, diabetes mellitus. Abnormální žízeň, ale také časté močení se objevuje i u žíznivky neboli diabetes insipidus. Při této chorobě chybí pacientovi antidiueretický hormon, který uvolňuje podvěsek mozkový neboli hypofýza a jenž je pro správně fungování ledvin nezbytný. V případě nedostatku tohoto hormonu není moč v ledvinách koncentrována, čímž z těla odchází abnormálně vysoké množství tekutin. Jak cukrovka, tak žíznivka mohou rozvrátit vnitřní prostředí organismu, a proto je potřeba je začít co nejdříve léčit.

Jestliže je množství vaší moči normální, ale přesto míváte často nutkání jít na toaletu, není všechno v pořádku pravděpodobně ve vývodných močových cestách. Pokud zároveň pociťujete při močení bolest či pálení, trápí vás zánět močového měchýře. Časté a velmi intenzivní nutkání, které je pro postiženého velmi nepříjemné a omezuje ho v běžném životě, je charakteristický pro dráždivý močový měchýř. Na vině může být při častém močení i zbytnělá prostata, kvůli které není močový měchýř nikdy zcela vyprázdněn, a tak se znovu brzy naplní a postižený musí opět na toaletu. Pokud vás trápí uvedené příznaky, obraťte se na svého lékaře.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Kapitoly

Časté nutkání k močení

Pokud pociťujete časté nutkání k močení, jež je doprovázeno bolestí a pálením, pravděpodobně bakterie napadly váš močový měchýř a vyvolaly v něm zánět. Zvyšte svůj pravidelný příjem tekutin a vydejte se za doktorem, který vám doporučí antibakteriální léky. Intenzivní a časté nutkání k močení může signalizovat také dráždivý močový měchýř. Tato choroba je velmi nepříjemná a často pacienta obtěžuje v běžném životě. Nutkání vznikne vždy náhle a nelze jej ovládnout, tak může dojít i k úniku moči. Na vině je porušená jímací a vyprazdňovací funkce. Nestyďte se a navštivte co nejdříve svého lékaře, který vám může od této velmi nepříjemné choroby pomoci.

Na vině může být při častém močení i zbytnělá prostata, kvůli které není močový měchýř nikdy zcela vyprázdněn, a tak se znovu brzy naplní a postižený musí opět na toaletu. Pokud vás trápí uvedené příznaky, obraťte se na svého lékaře, který vám doporučí vhodné léky či chirurgický zákrok.

Časté noční močení

Protože zdravé ledviny produkují během našeho spánku méně moči, nemusíme se v noci budit kvůli močení. To však neplatí pro pacienty s nykturií, kteří se vzbudí několikrát za noc s potřebou jít na toaletu, což není zaviněno ani vyšším množstvím vypitých tekutin, ani diuretiky, jež v ledvinách zvyšují močovou produkci.

Za nykturii může ve většině případů zbytnělá prostata, kvůli které se močový měchýř nikdy zcela nevyprázdní, nebo podráždění močového měchýře, většinou infekcí. V některých případech může jít také o onemocnění cukrovkou, která je doprovázena i větší žízní. Postižený pak chodí častěji močit ve dne i během noci. Na vině mohou být i srdeční selhání nebo ledvinové choroby, u kterých pak dojde k většímu prokrvení ledvin ve chvíli, kdy postižený leží. Ledviny tak začnou produkovat více moči, na rozdíl od stavu ve dne.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1angela9. 2. 2017 21:33:33
Dobry vecer mněla by sem otázečku jsem v menopavze a když kychnu nebo zakašlu tak pustim moc ,jeto nepřijemne hlavne když jse milujeme s manželem a mne to tahne stále na curani i potem ,poradte mi prosim jak tomu předist aby mně to netrápilo poprosim napsat na meiel dubsky24@seznam.cz.dekuji za pochopeni me obtizni situaci .
2
2Oldřich 27. 7. 2020 12:42:04
Neudržím už moč tak jako dřív. Mám 47 let a tento problém mám už asi měsíc. Dá se to nějak řešit? Obejdu se bez operace? Viděl jsem reklamy na Prostamol a Regen 50 strong? Pomohlo by na můj problém brát kapsle a jestli ano, tak které si mám koupit?
1
3Břetislav 24. 8. 2020 8:39:35
Nevím jak Prostamol uno, ale Regen50 mi pomohl.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události