Čárky pod nehty

Třísky pod nehty

Pokud pozorujeme na svých nehtech nějaké změny, jde ve většině případů o drobná poranění, nedostatek živin, ale také plísně. Nejčastěji můžeme na nehtech zpozorovat bílé skvrnky, rýhovaný povrch či celkovou barevnou změnu. Bílé skvrnky jsou charakteristické pro poranění, objeví se například po bouchnutí se do nehtu o tvrdý povrch. Nejde o nic vážného, a ačkoliv nevymizí, časem odrostou. Zatímco zdravé nehty mají hladký povrch, rýhovaný povrch může ukazovat na kuřáky, u nichž se objevuje vyšší hladina toxických látek, nebo značí problémy se zažívacím traktem.

Jestliže nehet celkově změní barvu a zbarví se modře, chybí našemu organismu kyslík, a tak možná naše plíce či krevní oběh nefungují tak, jak mají. Žlutá barva nehtů je typická pro kuřáky, ale objevit se může i kvůli plísním, za což může vlhké prostředí.

Černé skvrny na nehtech mohou mít banální příčinu, ale rovněž mohou signalizovat rakovinu kůže z pigmentových buněk. Jestliže se naše nehty častou lámou a třepí, měli bychom změnit svoji životosprávu. Právě na nehtech a vlasech se totiž nedostatek vitaminů a minerálů nejdřív projeví. Dermatologa bychom měli navštívit v případě, že se objeví tmavé či žluté skvrny nebo také ztluštění nehtu, jež rovněž ukazuje na plíseň. Lékař nám pak doporučí vhodnou léčbu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události