Bušení srdce

Palpitace, pocit skákání srdce

Lidské srdce pracuje neustále, po celý život člověka, a proto se někdy může stát, že se objeví i stahy mimo rytmus. Zatímco někteří to vůbec nepociťují, jiní lidé to popisují jako přeskakování či krátkodobé zastavení srdce. Nemusí jít však o žádnou chorobu, většinou se toto bušení objevuje tak třikrát do měsíce.

Pokud tyto příznaky pociťujete a chcete být klidní, že je s vaším srdcem vše v pořádku, můžete navštívit svého praktického doktora, který vás pošle na EKG. Pomocí přístroje bude zhodnocena kvalita práce vašeho srdce i pravidelnost, a jestliže si zapamatujete srdeční rytmus při posledním bušení srdce, předveďte jej lékaři, který tak bude mít více informací ke kvalifikovanému rozhodnutí.

Jestliže se u vás palpitace objeví v klidu a náhle i sama odezní, může jít o paroxysmální tachykardii neboli záchvaty zrychlení srdeční akce, které trvají jen pár desítek vteřin. Většinou se tím akorát odblokují nadbytečné vzruchy. Nejde o žádné onemocnění, avšak pokud by se tyto záchvaty objevovaly často a trvaly by delší dobu, doporučujeme vám obrátit se na vašeho lékaře.

Při velkém emocionálním vypětí se rovněž objevuje bušení srdce, a to především u labilních osob. Bušení nastupuje i odeznívá postupně a důležité je vyvarovat se stresu. Na trvalém bušení se podepisuje také vysoký krevní tlak. Choroby štítné žlázy se pak rovněž projevují palpitací, a to dlouhodobou v řádu několika minut i hodin, doprovázena je i hubnutím, nesnášenlivostí tepla, zvětšenou štítnou žlázou či zarudnutím kůže.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události