Lidské srdce pracuje neustále, po celý život člověka, a proto se někdy může stát, že se objeví i stahy mimo rytmus. Zatímco někteří to vůbec nepociťují, jiní lidé to popisují jako přeskakování či krátkodobé zastavení srdce. Nemusí jít však o žádnou chorobu, většinou se toto bušení objevuje tak třikrát do měsíce.
Pokud tyto příznaky pociťujete a chcete být klidní, že je s vaším srdcem vše v pořádku, můžete navštívit svého praktického doktora, který vás pošle na EKG. Pomocí přístroje bude zhodnocena kvalita práce vašeho srdce i pravidelnost, a jestliže si zapamatujete srdeční rytmus při posledním bušení srdce, předveďte jej lékaři, který tak bude mít více informací ke kvalifikovanému rozhodnutí.
Jestliže se u vás palpitace objeví v klidu a náhle i sama odezní, může jít o paroxysmální tachykardii neboli záchvaty zrychlení srdeční akce, které trvají jen pár desítek vteřin. Většinou se tím akorát odblokují nadbytečné vzruchy. Nejde o žádné onemocnění, avšak pokud by se tyto záchvaty objevovaly často a trvaly by delší dobu, doporučujeme vám obrátit se na vašeho lékaře.
Při velkém emocionálním vypětí se rovněž objevuje bušení srdce, a to především u labilních osob. Bušení nastupuje i odeznívá postupně a důležité je vyvarovat se stresu. Na trvalém bušení se podepisuje také vysoký krevní tlak. Choroby štítné žlázy se pak rovněž projevují palpitací, a to dlouhodobou v řádu několika minut i hodin, doprovázena je i hubnutím, nesnášenlivostí tepla, zvětšenou štítnou žlázou či zarudnutím kůže.