Bolestivé uzliny

Lymfadenopatie, bolestivé mízní uzliny, bolestivé lymfatické uzliny

Zvětšené a bolestivé uzliny se nazývají jako lymfadenopatie. Lymfatické uzliny nalezneme na několika místech v těle: od krku a pod dolní čelistí přes podpaží, v hrudníku mezi plícemi a poblíž jiných vnitřních orgánů až po třísla. V případě, že je náš organismus napaden zánětem, se dané uzliny zvětší, probíhá v nich imunitní reakce těla, ale množí se v nich také viry. Ty se mohou lymfatickými cévami dostat i do dalších uzlin a následně do krve. U pacienta se pak projeví například horečkou. Pokud je zánět jen v lymfatických uzlinách, pociťujeme bolest v jejich okolí a další slizniční projevy, které dominují a kvůli nimž většinou vyhledáme lékaře.

Bolesti v různých uzlinách

Při určení diagnózy je pro lékaře velmi důležité vědět, v jakých uzlinách je bolest lokalizována. Pokud se objevuje v týlní oblasti vzadu na hlavě, jde o zarděnky, což je typická dětská choroba projevující se vyrážkou. O trochu níž v týle značí zduřelé uzliny toxoplasmózu, kterou jsme mohli chytit od koček či z jídla s parazity. Zánět středního ucha se projeví zvětšením uzlin umístěných pod uchem, zatímco bolestivé uzliny mezi uchem a okem signalizují zánět spojivek. Zduřelé uzliny pod dolní čelistí znamenají angínu, na krku zase záškrt a nad klíčkem ukazují na proces v mezihrudí či hrudníku. Uzliny lokalizovány v tříslech slouží k odvádění lymfy z dolních končetin i pohlavních orgánů. Pokud jsou zduřelé a bolestivé, může za to většinou pohlavní nemoc jako chlamydie, herpes či syfilis.

Existují rovněž i onemocnění, která zvětšují uzliny povšechně, a to například infekční mononukleóza, kde jsou nejvíce zduřeny uzliny na krku a pod čelistí, dále plané neštovice, HIV, toxoplasmóza (nejvíce jsou zduřeny uzliny v týlní oblasti), syfilis (nejvíce jsou uzliny zduřeny v tříslech). U nádorů jsou také uzliny zvětšeny, avšak nebolí. Ačkoliv bývají uzliny na omak bolestivé, jiné problémy většinou nezpůsobují. U zánětlivých onemocnění jsou doprovázeny celou řadou jiných symptomů, které pacient pociťuje více a na něž je také léčba zaměřena. Na bolest uzlin pomohou vlažné obklady. Kůže nad uzlinami může být v případě zánětu zarudlá a horká, a pokud není nemoc léčena (například tuberkulóza či tularémie), může se obsah uzliny dostat ven prostřednictvím píštěle.

Při leukémii a lymfomech neboli zhoubných nádorech postihující imunitní systém a lymfatické uzliny se uzliny zvětšují, avšak nebolí. Pokud jste si všimli, že se již delší dobu vaše uzliny neustále zvětšují, ale nejsou bolestivé, obraťte se ihned na svého doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Lenka14. 4. 2017 19:03:34
Dobrý večer mám dotaz.udelala se mi bulka za krkem dosti bolestivá.chodim na rehabilitaci.a ta mne různé kroutila hlavou je možné že to může být po reha.? Podotýkám lecim se na krční páteř.
0
2Jana16. 5. 2020 9:33:40
Dobrý den, mám zvětšené uzliny na krku pod uchem i níže, horečku přes 38°, bolesti hlavy. Dobrala jsem ATB cotrimoxazol Al forte na přítomnost zlatého stafylokoka v krku. Devátý den se mi stav zhoršil zvětšením uzlin, horečkou a bolesti hlavy... Je možné, že ATB nezabraly a stafylokok začal řádit?
0
3Emílie23. 5. 2022 17:11:06
Dobrý den, při rozkapani očí jsem cítila tlak v uchu, od té doby mám zduřelé uzliny u uší až po bradu.Prosim o radu.Dekuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události