Zvětšené a bolestivé uzliny se nazývají jako lymfadenopatie. Lymfatické uzliny nalezneme na několika místech v těle: od krku a pod dolní čelistí přes podpaží, v hrudníku mezi plícemi a poblíž jiných vnitřních orgánů až po třísla. V případě, že je náš organismus napaden zánětem, se dané uzliny zvětší, probíhá v nich imunitní reakce těla, ale množí se v nich také viry. Ty se mohou lymfatickými cévami dostat i do dalších uzlin a následně do krve. U pacienta se pak projeví například horečkou. Pokud je zánět jen v lymfatických uzlinách, pociťujeme bolest v jejich okolí a další slizniční projevy, které dominují a kvůli nimž většinou vyhledáme lékaře.
Bolesti v různých uzlinách
Při určení diagnózy je pro lékaře velmi důležité vědět, v jakých uzlinách je bolest lokalizována. Pokud se objevuje v týlní oblasti vzadu na hlavě, jde o zarděnky, což je typická dětská choroba projevující se vyrážkou. O trochu níž v týle značí zduřelé uzliny toxoplasmózu, kterou jsme mohli chytit od koček či z jídla s parazity. Zánět středního ucha se projeví zvětšením uzlin umístěných pod uchem, zatímco bolestivé uzliny mezi uchem a okem signalizují zánět spojivek. Zduřelé uzliny pod dolní čelistí znamenají angínu, na krku zase záškrt a nad klíčkem ukazují na proces v mezihrudí či hrudníku. Uzliny lokalizovány v tříslech slouží k odvádění lymfy z dolních končetin i pohlavních orgánů. Pokud jsou zduřelé a bolestivé, může za to většinou pohlavní nemoc jako chlamydie, herpes či syfilis.
Existují rovněž i onemocnění, která zvětšují uzliny povšechně, a to například infekční mononukleóza, kde jsou nejvíce zduřeny uzliny na krku a pod čelistí, dále plané neštovice, HIV, toxoplasmóza (nejvíce jsou zduřeny uzliny v týlní oblasti), syfilis (nejvíce jsou uzliny zduřeny v tříslech). U nádorů jsou také uzliny zvětšeny, avšak nebolí. Ačkoliv bývají uzliny na omak bolestivé, jiné problémy většinou nezpůsobují. U zánětlivých onemocnění jsou doprovázeny celou řadou jiných symptomů, které pacient pociťuje více a na něž je také léčba zaměřena. Na bolest uzlin pomohou vlažné obklady. Kůže nad uzlinami může být v případě zánětu zarudlá a horká, a pokud není nemoc léčena (například tuberkulóza či tularémie), může se obsah uzliny dostat ven prostřednictvím píštěle.
Při leukémii a lymfomech neboli zhoubných nádorech postihující imunitní systém a lymfatické uzliny se uzliny zvětšují, avšak nebolí. Pokud jste si všimli, že se již delší dobu vaše uzliny neustále zvětšují, ale nejsou bolestivé, obraťte se ihned na svého doktora.