Bolestivé polykání

bolest v krku, bolest při polykání, odynofagie

Nemoc, projevující se bolestí při polykání, je lékaři nazývána jako odynofagie, neboť odyno znamená bolest a fagie polykání.

Příčina

Za bolestivé polykání mohou většinou pokročilá stádia zánětu. Ten může být v hltanu (faryngitida), na mandlích (angína), jícnu (ezofagitida), na hrtanové příklopce (epiglotitida) či ve slinné žláze (příušnice, parotitida). V případě, že je zánět jen povrchového charakteru, jako tomu bývá při nachlazení či při zánětu horních cest dýchacích, pacient bolest většinou nepociťuje. Ta nastupuje při jídle či pití až tehdy, když se zánět šíří hlouběji nebo do okolí. Některým postiženým mohou pomoci pastilky s dezinfekčním účinkem, jako například Spotangin, Neo-angin, ale ne vždy jsou účinné.

Při léčbě je důležité odhalit příčinu bolesti při polykání, a neléčit tedy jen důsledek nemoci, kterou je právě bolest. Proto jsou v případě streptokokové angíny nasazovány antibiotika.

Tříleté až šestileté děti mohou trpět hemofilovou infekcí neboli akutní epiglotitidou. Při tomto onemocnění se objevuje intenzivní bolest při polykání, a proto děti odmítají konzumaci potravin i nápojů, často mají také otevřená ústa a vyplazený jazyk, díky čemuž se sliny dostávají ven. Právě ani sliny nemůže dítě kvůli bolesti polykat. Tato choroba se objevuje náhle a je důležité její včasné podchycení rodiči, neboť dítěti hrozí dušení. Je nutné se okamžitě obrátit na lékaře, který předepíše naším nejmenším antibiotika, po nichž bolesti do pár dní odezní.

Bolest při polykání však může bohužel ukazovat také na pokročilé stadium nádoru jícnu. Tato nemoc je velmi nebezpečná, zvláště proto, že se na začátku nijak neprojevuje a je obtížně léčitelná. Postižený hubne, neboť nemůže kvůli nádoru v jícnu a zbytkům potravy vůbec polykat. Pomoci mu dočasně může chirurgický zákrok či endoskopie (laserové uvolnění jícnu, stenty, endoprotéza jícnu), ale nejlepším řešením bývá gastrostomie. Přes kůži na břiše je proveden otvor do žaludku, kterým pacient následně přijímá rozmixovanou stravu a nutriční nápoje. Nejde o žádnou operaci a jícen se tedy při procesu přijímání potravy obejde, čímž se neobjevují ani bolesti při polykání.

Odynofagie versus dysfagie

Ne vždy se při problémech s polykáním objevují bolesti, v některých případech sousta „jen“ váznou a polykat nelze. Taková nemoc se nazývá dysfagie a objevuje se u pacientů s nemocemi pojivových tkání či neurologickými chorobami, kvůli kterým nejde polykání vyvolat. Při nedostatečném rozžvýkání masa sousto vázne (tzv. steak house syndrom), v některých případech je zažívací trubice ucpána zánětem nebo nádorem. I proto pociťuje nemocný s rakovinou jícnu mimo bolestí i to, jako by v něm uvízl suchý rohlík. V těchto případech váznou v první řadě tuhá sousta, následně i tekutiny, zatímco u jícnových stahů to bývá naopak. Odynofagie projevující se bolestí při polykání se snadno spojuje s dysfagií neboli váznutím sousta.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Libuše Procházková5. 5. 2017 12:09:24
Dibrý den,
je možné užívat lék Aescin-Teva na bolest v krku při polykání.
Děkuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události