Bolesti v boku

Bolest hrdla

Pokud pociťujeme bolest při polykání, máme zřejmě angínu neboli zánět krčních mandlí. Mezi další symptomy angíny pak patří zvětšené krční uzliny, teplota, zarudlé hrdlo či hnisavé čepy na mandlích. Zatímco angína u dospělých je způsobena virovou infekcí, u dětí je nemoc bakteriální. Hnisavou angínu vyvolává streptokok, a pokud jde o typ A a my nebudeme nemoc léčit, mohou být postiženy i naše klouby či srdce tzv. revmatickou horečkou. Aby k tomu nedošlo, nasadíme na angínu bakteriálního původu antibiotika.

Není snadné určit, zda je angína virového či bakteriálního původu, avšak platí, že pokud nemoc doprovázejí hnisavé čepy na mandlích, teplota nad 38 °C a zvětšené uzliny, jedná se pravděpodobně o bakteriální angínu. Přesněji lze původ určit na základě krevních testů. V současné době se již rozmáhá používání přístroje, který dokáže na základě krevní kapky určit hladinu C-reaktivního proteinu za pár minut. Lékaři tak dokážou vyhodnotit původ angíny a podle toho zvolit léčebnou metodu. Tak ani děti dnes nemusí dostat na angínu antibiotika, což byla dříve běžná praxe.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události