Bolest vyzařující mezi lopatky

Pokud se u vás objeví bolesti mezi lopatkami, mohou za to buď nemoci páteře (více viz článek Bolest zad), nebo srdeční onemocnění, jako uzávěr cév při infarktu myokardu. Ten lze rozpoznat i podle bledosti, zvracení, dušnosti či pocení. O jakou příčinu bolesti vyzařující mezi lopatky jde, určí váš lékař. V případě podezření na srdeční infarkt okamžitě zavolejte sanitku a ideálně podejte postiženému tabletu nitroglycerinu, kterou má u sebe.

Rovněž žlučníkový záchvat (biliární kolika) může zapříčinit intenzivní bolest mezi lopatkami. Vzniká náhle, většinou ve večerních hodinách a zpod pravého žeberního oblouku se šíří dále. Pacient je bledý, zpocený a nemůže najít žádnou polohu, ve které by bolesti odezněly. Ty trvají od čtvrt hodinky až do tří hodin a jsou vyvolány tučným jídlem, jako je kachna, majonéza či řízky, ale také fyzickou zátěží, prochladnutím či rozrušením. Záchvaty při žlučníkových kamenech a zánětech se objevují zpravidla dvakrát do roka.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1karel Rychlik3. 2. 2018 10:31:48
Po jídle nebo námaze vždy, někdy i jen samo od sebe, se objeví bolest uprostřed na špičce dolního konce hrudníku a vystřeluje do horní části hrudníku, ramen a lopatek. Někdy až do rukou, či do obličeje. Je poměrně intenzivní. Stává se, že mě, ale jen tak jednou,max,.dvakrát do roka přímo ''sroluje''. Na žádnou polohu nereaguje zmírněním. Jedině vleže po nějakém čase cca 15-20 min. ustoupí. Teď už neustupuje úplně, ale je snesitelná.Internista mi zatím odebral krev, prohlédl ultrazvukem a udělal EKG. Nic nenašel.
A tak už si necelé 3 měsíce s pocitem hypochondra na bolesti zvykám a musím holt často lehat.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události