Na vině u bolesti v oblasti ramene bývají většinou šlachy či klouby, jako v případě syndromu zmrzlého ramene, kdy jsou svalové úpony poškozeny zvýšenou námahou. Spolu s bolestí se objevuje také snížená pohyblivost ramene. Pokud vás bolí rameno, mohou za to také v některých případech i vnitřní orgány. Bolest vyzařující do levého ramene většinou značí srdeční problémy − infarkt myokardu či anginu pectoris. Těmto chorobám většinou předchází fyzická námaha a omezení průtoku srdeční tepnou. Pokud jde o anginu pectoris, fyzická aktivita nemusí být ani příliš zatěžující, u některých jedinců stačí třeba výšlap do schodů, a zatímco do 5 minut bolest odezní, u infarktu myokardu přetrvává i více než 20 minut. Ten však může vzniknout i bez fyzické námahy a spolu s ním se objeví bledost, zvracení či dušnost.
Nejprve nemocný pociťuje bolest za hrudní kostí, odkud se pak šíří až do levého ramene a postupovat může i ke špičkám prstů levé horní končetiny, a to především do malíčku. Pokud se výše uvedené příznaky objevily u vašeho blízkého, existuje vážné podezření na srdeční infarkt a je nutné ihned zavolat záchrannou službu. Postiženému lze podat tabletu nitroglycerinu.
Choroby žlučníku a biliární kolika, jejíž intenzivní bolesti se objevují pod pravým žeberním obloukem a šíří se do okolí, mohou vyzařovat bolesti do pravého ramene, zatímco akutní zánět slinivky břišní a zánět osrdečníku neboli perikarditida (připomínající infarkt) vystřelují bolesti do levého ramene. V tomto případě pomůže nemocnému předklon, který by měl zmírnit bolesti.