Bolest vyzařující do ramene

Na vině u bolesti v oblasti ramene bývají většinou šlachy či klouby, jako v případě syndromu zmrzlého ramene, kdy jsou svalové úpony poškozeny zvýšenou námahou. Spolu s bolestí se objevuje také snížená pohyblivost ramene. Pokud vás bolí rameno, mohou za to také v některých případech i vnitřní orgány. Bolest vyzařující do levého ramene většinou značí srdeční problémy − infarkt myokardu či anginu pectoris. Těmto chorobám většinou předchází fyzická námaha a omezení průtoku srdeční tepnou. Pokud jde o anginu pectoris, fyzická aktivita nemusí být ani příliš zatěžující, u některých jedinců stačí třeba výšlap do schodů, a zatímco do 5 minut bolest odezní, u infarktu myokardu přetrvává i více než 20 minut. Ten však může vzniknout i bez fyzické námahy a spolu s ním se objeví bledost, zvracení či dušnost.

Nejprve nemocný pociťuje bolest za hrudní kostí, odkud se pak šíří až do levého ramene a postupovat může i ke špičkám prstů levé horní končetiny, a to především do malíčku. Pokud se výše uvedené příznaky objevily u vašeho blízkého, existuje vážné podezření na srdeční infarkt a je nutné ihned zavolat záchrannou službu. Postiženému lze podat tabletu nitroglycerinu.

Choroby žlučníku a biliární kolika, jejíž intenzivní bolesti se objevují pod pravým žeberním obloukem a šíří se do okolí, mohou vyzařovat bolesti do pravého ramene, zatímco akutní zánět slinivky břišní a zánět osrdečníku neboli perikarditida (připomínající infarkt) vystřelují bolesti do levého ramene. V tomto případě pomůže nemocnému předklon, který by měl zmírnit bolesti.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události