Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém nadbřišku

V pravém nadbřišku nalezneme játra a žlučník. Zatímco onemocnění jater se bolestí v podstatě neprojevuje, u žlučníku je tomu právě naopak, a tak pokud není bolest vyzařována z jiného orgánu (například zánět slepého střeva, hiátová kýla či zánět břišní slinivky, více viz Bolest v nadbřišku), jde o onemocnění žlučníku.

Při pocitu plnosti v nadbřišku a tlaku v pravém podžebří se jedná o žlučníkové kameny, případně rovněž zánět žlučníku, který se projevuje i pocitem na zvracení či nesnášenlivostí tučných jídel. Tyto choroby žlučníku mohou vyvolat také velmi intenzivní bolesti, nastupující ve večerních hodinách či v noci, spolu s neklidem, bledostí, teplotou či pocením. Bolesti můžeme pociťovat i pod lopatkou a v zádech a nelze najít žádnou polohu, ve které by bolest odezněla. Ta navíc obvykle trvá od čtvrt hodiny až do tří hodin, a jestliže ani po 6 hodinách nezmizí, lze tušit komplikace.

Při žlučníkových chorobách je pacient většinou hospitalizován a často také podroben chirurgickému zákroku. Na záněty jsou předepisovány antibiotika či aplikovány studené obklady, zatímco při kolikách jsou použity obklady teplé. Bolesti tlumí nitrožilně podávaná analgetika a nezbytnou nutností je v akutním stadiu choroby také hladovka.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1pavlaslechtova1@seznam.cz4. 7. 2019 15:57:40
Při větším úklidu jsem se snažila nadzvednout gauč a vtom jako by mi něco ruplo v pravém podžebří, Po rentgenu žeber není žádná fraktura, ale bolesti již třetí den. Nemohu pořádně sedět, bplest při každém pohybu a při zakašlání. Ktomu pocit na zvracení.. Je mi 68 let a žlučník už není. Je možné že by se prudkým pohybem v těle něco Trhlo ? děkuji.
0
2I.val29. 7. 2020 13:35:00
Stejny vek, jinna cinnost a stejny nasledek. Zlucnik nemam, ale bolest podobna jako pred jeho odstranenim. Jak to dopadlo?
0
3Karolina Danešová22. 1. 2021 1:40:09
V pul 3 ráno jsem si lehla na břicho a z ničeho nic mě začalo neskutečně bolet v prave části břicha mezi podbřiškem a žebry . . bolest byla tupá a pomalu odezniva .... Mám problém s vyprazdňováním a životosprávou...
Kája 19

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události