Bolest v nadbřišku

Bolest žaludku

Jestliže pociťujeme tlak či bolest ve středním a levém nadbřišku, ukazuje to především na žaludeční chorobu, hlavně přechodnou gastritidu. Ta je způsobena viry a bakteriemi, ale také těžce stravitelným pokrmem. Tlak a bolest v této oblasti však může upozorňovat i na těžké choroby, jako je žaludeční vřed či nádor v pokročilém stadiu. Funkční porucha žaludku, respektive regulační porucha nervových center, se projevuje silnými bolestmi až křečemi, které nastupují po jídle. Úlevu přinese pacientovi až vytrávení, ale u některých forem této nemoci se křeče objevují naopak na lačno, přičemž vymizí po jídle. Obdobně (na lačno) se projevuje i dvanáctníkový vřed, jenž se však vyskytuje víc vpravo.

Při podezření na vředy se co nejdříve obraťte na svého lékaře, který vás vyšetří, a pokud se diagnóza potvrdí, nasadí vám vhodnou kombinaci léků. Tak lze vředy poměrně snadno vyléčit. Jestliže však nad nimi mávnete rukou a nebudete se léčit, hrozí vám velmi vážné a nebezpečné komplikace. Při žaludečních nevolnostech dodržujte dietu a nezapomínejte hodně pít. Úlevu vám přinese také čajová směs, která je k dostání v každé lékárně. V nadbřišku je za žaludkem lokalizována slinivka břišní, a pokud pociťujeme velmi silnou bolest, na vině je zřejmě zánět slinivky. V akutní fázi bolest neutichá a objevuje se hlavně ve středním nadbřišku, ačkoliv se může rozšířit do levého i pravého podžebří, levého ramene či podbřišku. Projevuje se zvracením a vzedmutým břichem. Je nutné ihned zavolat záchrannou službu, neboť stav pacienta je opravdu vážný.

Bolestí v pupku a pod žeberními oblouky nastupující po jídle je charakterizován chronický zánět břišní slinivky. Ten bývá pozvolný, trvá delší dobu a objevuje se při zvýšené míře pití alkoholických nápojů. Bolest pak trápí pacienta v řádu několika hodin, nebo dokonce dní. Protože nastupuje do půlhodinky po jídle, začnou se pacienti stravě vyhýbat a ztrácejí váhu. Součástí léčby chronického zánětu slinivky je kromě léků a analgetik i dieta bez živočišných tuků, abstinence a jídelníček bohatý na bílkoviny.

Pokud je bolest způsobena slinivkou, může jít v tom nejčernějším scénáři i o nádorové onemocnění v pokročilém stadiu. Bolest je permanentní a bohužel ji nelze příliš ovlivnit, jen tlumit prostřednictvím opiátů.

Při bolestech levého nadbřišku může být na vině také zvětšující se slezina neboli splenomegalie, která doprovází další onemocnění jako leukémii, cirhózu jater či lymfomy. Při úrazech břicha může slezina také krvácet. Tento orgán však není pro lidský organismus životně nutný, a proto se zbytečně nestresujte, pokud budou lékaři vaši slezinu nuceni operovat.

Žlučník je pak umístěn v pravém podžebří, a pokud vaše bolesti nezpůsobily výše uvedené choroby, může za ně pravděpodobně žlučník, respektive jeho onemocnění. Při pocitu plnosti v nadbřišku a tlaku v pravém podžebří se jedná o žlučníkové kameny, případně rovněž zánět žlučníku, který se projevuje i pocitem na zvracení či nesnášenlivostí tučných jídel. Tyto choroby žlučníku mohou vyvolat také velmi intenzivní bolesti, nastupující ve večerních hodinách či v noci, spolu s neklidem, bledostí, teplotou či pocením. Bolesti můžeme pociťovat i pod lopatkou a v zádech a nelze najít žádnou polohu, ve které by bolest odezněla. Ta navíc obvykle trvá od čtvrt hodiny až do tří hodin, a jestliže ani po 6 hodinách nezmizí, lze tušit komplikace.

Při žlučníkových chorobách je pacient většinou hospitalizován a často také podroben chirurgickému zákroku. Na záněty jsou předepisovány antibiotika či aplikovány studené obklady, zatímco při kolikách jsou použity obklady teplé. Bolesti tlumí nitrožilně podávaná analgetika a nezbytnou nutností je v akutním stadiu choroby také hladovka.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události