Bolest v levém nadbřišku

Bolest v levém podžebří

V levém nadbřišku našeho těla se nachází žaludek i slezina, proto bolesti tohoto místa ukazují na onemocnění těchto orgánů. Nelze to však tvrdit stoprocentně, neboť do levého nadbřišku mohou vyzařovat i bolesti odjinud, zvláště ze středního nadbřišku (více viz článek Bolest v nadbřišku).

Bolest a tlak

Jestliže pociťujeme tlak či bolest ve středním a levém nadbřišku, ukazuje to především na žaludeční chorobu, hlavně přechodnou gastritidu. Ta je způsobena viry a bakteriemi, ale také těžce stravitelným pokrmem. Tlak a bolest v této oblasti však může upozorňovat i na těžké choroby, jako je žaludeční vřed či nádor v pokročilém stadiu.

Bolest a křeč

Funkční porucha žaludku, respektive regulační porucha nervových center, se projevuje silnými bolestmi až křečemi, které nastupují po jídle. Úlevu přinese pacientovi až vytrávení, ale u některých forem této nemoci se křeče objevují naopak na lačno, přičemž vymizí po jídle. Obdobně (na lačno) se projevuje i dvanáctníkový vřed, jenž se však vyskytuje víc vpravo.

Vředy

Při podezření na vředy se co nejdříve obraťte na svého lékaře, který vás vyšetří, a pokud se diagnóza potvrdí, nasadí vám vhodnou kombinaci léků. Tak lze vředy poměrně snadno vyléčit. Jestliže však nad nimi mávnete rukou a nebudete se léčit, hrozí vám velmi vážné a nebezpečné komplikace. Při žaludečních nevolnostech dodržujte dietu a nezapomínejte hodně pít. Úlevu vám přinese také čajová směs, která je k dostání v každé lékárně.

Slezina

Při bolestech levého nadbřišku může být na vině také zvětšující se slezina neboli splenomegalie, která doprovází další onemocnění jako leukémii, cirhózu jater či lymfomy. Při úrazech břicha může slezina také krvácet. Tento orgán však není pro lidský organismus životně nutný, a proto se zbytečně nestresujte, pokud budou lékaři vaši slezinu nuceni operovat.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události