Bolest ucha

Bolest uší

U dětí se nejčastěji objevuje akutní zánět středního ucha, které trápí naše nejmenší především od 2 do 8 let. Zároveň to však neznamená, že se nemůže vyskytnout i u dospělého člověka. Tyto záněty se mohou také často vracet. U dítěte se projevuje zánět nejprve prostřednictvím rýmy a teploty, stejně jako běžné nachlazení. Následně se objeví bolest ucha, což u dětí, které ještě nemluví, rozpoznáme podle toho, že si na ucho častěji sahají nebo dokonce lehají. V průběhu dne se bolesti ucha stupňují, aby vyvrcholily v noci, kdy dítě kvůli bolesti mnohdy nespí a pláče. Rodiče pak často odvezou dítě na pohotovost, kde lékař provede paracentézu neboli propíchnutí bubínku. Hnis a sekret tak vyteče ven, bolest ustupuje a klesá tlak hnisu ve středoušní dutině.

Dětského doktora je vhodné navštívit tehdy, když si rodič povšimne, že jeho dítě trápí nachlazení, teplota a především bolesti ucha. Pomocí paracentézy se stav dítěte zlepší, lékař navíc nasadí antibiotika a také odebere vzorek na kultivační vyšetření. Kromě zánětu může být příčinou ušní bolesti i zevní poškození ucha při úrazu, objevit se může také hematom. Velmi bolestivý, zvlášť na dotek, je pak furunkl, který se utváří uvnitř zvukovodu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události