Bolest prsu

Bolest prsu je způsobena většinou zánětem neboli mastitidou. Existují nepuerperální i puerperální záněty, které jsou častější a objevují se po porodu. Vznikají prostřednictvím malých trhlinek, jimiž proniknou do žlázek bakterie, které zde vyvolají zánět. Doprovází jej horečky a únava, přičemž prs oteče, je zvětšený i zduřelý a získá načervenalé zbarvení. Dostaví se také intenzivní bolest. Na takový zánět pomohou teplé obklady, masáž či teplá sprcha. Pokud horečky i bolesti trvají a z prsu vytéká hnis, je potřeba navštívit lékaře.

Pokud je bolest vyvolána nádorem, znamená to, že jde již o pokročilé stadium nemoci. Prvním příznakem je bulka, kterou by měly ženy samy objevit při pravidelném samovyšetření prsou, případně nejpozději lékař při screeningu. Včasné nalezení bulky je zcela zásadní, a proto se nesmí tato prevence zanedbávat! Prsa se při nádoru mohou různě zvětšovat či zmenšovat, bradavka může mít citlivá či vpáčená. Pokud z ní vytéká krvavý hnis či jiná tekutina, okamžitě navštivte lékaře. Bulky či zduřelé uzliny se mohou objevovat také v podpaždí, byť jde ve většině případů jen o cysty. Přestože jen jedna bulka z deseti představuje vážný problém, je potřeba pro klid duše ihned navštívit lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Renata8. 12. 2016 18:42:53
Dobrý večer pod prsem u bradavky se mi udělala bulka mislim si ze tam mám hnis mazu si to z černou masti pomůže mi to?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události