Bolest při stolici

Bolestivá defekace, bolest při defekaci, bolestivé vyprázdnění

Za bolestivé vyprazdňování stolice mohou choroby řitního otvoru, jako jsou hemoroidy, kondymomata či anální fisury − drobné trhlinky, nebo choroby orgánů pánevního dna (konečníku či zvětšených orgánů utlačující konečník, jako je například děloha při menstruaci). Anální fisury a hemoroidy lze odstranit chirurgicky, přičemž důležitá je také hygiena, obzvláště mytí po defekaci, ale

i úprava jídelníčku, a tím pádem úprava konzistence stolice, která by neměla být ani ve formě průjmu, ani zácpy. Hemoroidy tlumí také lokální anestetika a doporučují se i protizánětlivé masti a čípky, jež účinkují na cévy, a tím řeší samotnou příčinu této nemoci. Na hemoroidy můžete vyzkoušet následující přípravky: Aviril H, Detralex H, Factu, Preparation H, Procto-Glyvenol, Mastu S, s účinkem na žíly i Glinkor Fort, Glyvenol či Detralex. Projevem hemoroidů je nejen bolest, ale také krvácení, které může být nebezpečné, a proto se co nejdříve objednejte k doktorovi.

Onemocnět můžete rovněž zánětem konečníku, a to buď infekčním, nebo chronickým, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Vyskytují se také nádory konečníku, tzv. kolorektální karcinom. Mezi příznaky konečníkových chorob patří nutkání na stolici, přičemž defekace nepřinese úlevu, či hlenovitá a krvavá stolice. Pokud trpíte těmito příznaky delší dobu a nejde o spojitost se zácpou po jídle či při cestování, ihned se objednejte ke svému lékaři.

Jestliže se ve vaší stolici objeví krev či hlen, okamžitě se vydejte k lékaři. Bolest při stolici může souviset rovněž s funkčním postižením střeva, jde o tzv. dráždivý tračník. Projevuje se chronickou zácpou, bolestivou defekací, křečemi v podbřišku či na levé straně břicha. Ve stolici se může objevit také hlen. Dráždivého tračníku se někteří pacienti nezbaví po celý svůj život, na rozdíl však od nádorových onemocnění a střevních či konečníkových zánětů nepředstavuje takové nebezpečí. Navštivte svého lékaře, jenž vám doporučí vhodné tišící léky.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události