Bolest při ovulaci

Bolestivá ovulace

Ovulace nastává zhruba mezi 12. až 14. dnem menstruačního cyklu a představuje proces dozrávání vajíčka a přípravy k jeho oplodnění. Ovulace může být doprovázena bolestí. Vajíčko se nejprve vyvíjí v obalu, který při jeho dozrání praskne. Tím se vajíčko uvolní a putuje vejcovody. Pokud se setká se spermií, je oplodněno. Bolest při ovulaci je způsobena právě prasknutím obalu neboli folikulu. Ve vaječnících se zároveň tvoří hodně vaziva a produkují také mnoho prostaglandinů, které dozrávání vajíčka ovlivňují. Právě kvůli nim může dojít k napnutí vaziva a taktéž bolesti při ovulaci. Vaječníky jsou umístněny v sousedství pobřišnice, která je při ovulaci rovněždrážděna, což může být další příčinou bolesti.

Léčba

Tato bolest naštěstí nemá dlouhodobého trvání, a navíc znamená, že je žena zdravá a vše u ní probíhá správně. Tišit ji lze pomocí nesteroidních analgetik, jako jsou léky s účinnou látkou diklofenak či indometacin.Závěrem lze poznamenat, že pro zjištění začátku ovulace lze použít ovulační testy, které zakoupíte v každé lékárně. Fungují jako těhotenské testy, a vy tak prostřednictvím moči zjistíte, na který den cyklu připadá ovulace. Pokud by se bolesti objevovaly i v jiné fázi menstruačního cyklu, navštivte svého gynekologa.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události