Bolest při nádechu

V hrudní dutině jsou uloženy důležité orgány, bez nichž nemůže lidský organismus fungovat. Vnitřní stěna je vystlána pohrudnicí, tzv. pluerou, která je velmi citlivá a inervovaná (mezižeberní nervy). Při jejím podráždění při zánětu, tzv. pleuritidě, pociťujeme intenzivní bolest. Pleuritidu způsobují viry a objevuje se také při tuberkulóze. Projevuje se především bolestí při nádechu a ošklivým kašlem.

Bolet nás mohou také namožené svaly, jež se na nádechu (inspiriu) podílejí, jde hlavně o bránici a mezižeberní svaly. Proto se tato bolest objevuje i po velkém fyzickém výkonu nebo krátké, ale intenzivní svalové aktivitě (například sprint za chladného počasí). Trpí na ni také kuřáci či astmatici. Inspirační bolest způsobují také záněty pobřišnice, tzv. peritonitida, tlusté střevo (ileus) či prasklý žaludeční vřed, neboť břišní dutina se nachází hned vedle.

Léčba

Kromě namožených svalů při fyzické aktivitě jsou všechny výše uvedené choroby závažného charakteru a musí je řešit doktor, proto ho navštivte co nejdříve. Váš lékař pravděpodobně použije k vyšetření rentgen hrudníku. Pokud bolest při nádechu souvisí s trávicím traktem, může vás čekat také gastroskopie, CT či rentgen.

Závěrem lze poznamenat, že příčin inspirační bolesti může být mnoho, a proto se vypravte za doktorem co nejdříve. Jestliže budete návštěvu odkládat, příznaky se ještě zhorší.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

3
1petra12. 2. 2016 22:57:31
mužu se zeptat co muže byt bolest na hrudi na prave straně nad prsy? děkuji za odpověd

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události