V hrudní dutině jsou uloženy důležité orgány, bez nichž nemůže lidský organismus fungovat. Vnitřní stěna je vystlána pohrudnicí, tzv. pluerou, která je velmi citlivá a inervovaná (mezižeberní nervy). Při jejím podráždění při zánětu, tzv. pleuritidě, pociťujeme intenzivní bolest. Pleuritidu způsobují viry a objevuje se také při tuberkulóze. Projevuje se především bolestí při nádechu a ošklivým kašlem.
Bolet nás mohou také namožené svaly, jež se na nádechu (inspiriu) podílejí, jde hlavně o bránici a mezižeberní svaly. Proto se tato bolest objevuje i po velkém fyzickém výkonu nebo krátké, ale intenzivní svalové aktivitě (například sprint za chladného počasí). Trpí na ni také kuřáci či astmatici. Inspirační bolest způsobují také záněty pobřišnice, tzv. peritonitida, tlusté střevo (ileus) či prasklý žaludeční vřed, neboť břišní dutina se nachází hned vedle.
Léčba
Kromě namožených svalů při fyzické aktivitě jsou všechny výše uvedené choroby závažného charakteru a musí je řešit doktor, proto ho navštivte co nejdříve. Váš lékař pravděpodobně použije k vyšetření rentgen hrudníku. Pokud bolest při nádechu souvisí s trávicím traktem, může vás čekat také gastroskopie, CT či rentgen.
Závěrem lze poznamenat, že příčin inspirační bolesti může být mnoho, a proto se vypravte za doktorem co nejdříve. Jestliže budete návštěvu odkládat, příznaky se ještě zhorší.